Kulak Kistleri ve Tümörleri, Belirtileri ve Tedavisi

Çoğunlukla kafa derisinden veya kulağın arka kısmında oluşan yağ kistleri vücudun ürettiği ve fark edilmeyen, ayrıca herhangi bir zararı da dokunmayan kistlerdir. Kendiliğinden üretilip kendiliğinden kaybolduğu için tedirgin olacak bir durum değildir ancak fark edilmesi ve mikrop kaptırılmaması daha iyidir.

Belirtileri

Kistlerin olmasa bile kulak içi tümörlerin çeşitli zararları olabilir. Bu zararlar şu şekilde kendini belli eder; işitmede kayba neden olabilir, kulakta rahatsızlık oluşturabilir, kulakta kir birikimine sebep olabilir ve kulak arkası, önü ya da kanalında irili ufaklı bir kitleye sebebiyet verebilir.

Kulakta kemiklerin irileşmesi sonucu da kulakta zararsız kulak tümörleri oluşumuna neden olabilmektedir. Tümör her ne kadar zararsız da olsa kulak kanalında salgıların birikmesine ve kulak kiri denilen olayın oluşmasına, dolayısıyla da işitme kaybına sebep olabilir. Kendi halinde olan tümör çevre bölgelerden herhangi bir müdahale olmaz ise yavaşça büyür ve herhangi bir probleme neden olmadan kişi ile birlikte yaşlanır gider.

Fark ettiğiniz kitleler normalde bir probleme yol açmaz iken, kitlenin çevresinde veya üzerinde ağrı ya da sızı hissedilirse hemen bir doktora gidilmesinde fayda vardır. KBB ve Cilt doktorlarının koordineli çalışması ile bu problemden kurtulabilirsiniz.

Yine tümörler de kendi hallerinde kitlelerdir. Ancak azıcık bile işitme kaybı yaşarsanız ve ağrılar artarsa, bunu arkasından daha ciddi problemlerin geleceğini bilmeli ve hemen bir kliniğe başvurmalısınız.

Tedavisi

Eğer tümör kulak kanalınızı tıkayacak kadar büyümüşse hekiminiz cerrahi müdahale ile alınmasını tavsiye edecektir. Basit bir operasyon olmakla birlikte doktorunuzun tümörün üstündeki deri parçasını almaması gerekir. Bu deri parçası bağışıklığı gelişmiş ve yeni tümörlere karşı dirençli bir parçadır. Alınmak zorunda kalınırsa, vücudun uygun bir yerinden deri nakli yapıldığı da bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu