Kulak Arkası Şişkinliğin Sebepleri Nelerdir

Kulağın arkasındaki bezede şişlik görülmesi, pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur ve çoğu zaman gerekli ehemmiyet gösterilmez. Fakat kulak arkası şişliğin uzun süre devam etmesi, ciddi sorunların habercisi olabilmektedir ve önemsenmesi gerekir.

Kulak Arkası Şişlik Nasıl Oluşur

Kulak arkasındaki şişlik olarak tabir ettiğimiz şey, çoğunlukla lenfatik sisteme bağlı olan lenf bezinin şişmesidir. Bu bezler genel olarak vücudun her bölgesinde; koltuk altlarımızda, boynumuzun iki yanında, çenemizde de görülebilmektedir ve enfeksiyon durumunda savaşçı hücre sayısının artması neticesinde şişebilirler.

Kulak Arkası Şişliğin Nedenleri Nelerdir

Bağışıklık sistemine dair pek çok hastalığın sonucu olarak ortaya çıkabilen kulak arkası şişkinliğin sebeplerini örnekleyecek olursak:

Yaralanma / Kesikler: Lenfatik sistem, bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Vücut yaralandığı zaman, yarayı iyileştirmek için harekete geçer ve lenf düğümleri şişebilir.

Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar yüzünden lenf düğümleri antikor üretir, bu da şişmeye sebep olur. Bu durumlar genellikle bölgesel gözlendiği için, kulak arkası şişkinlikte nerelerde enfeksiyon olduğu tahmin edilebilir. Örneğin kulak arkası şişkinliğe, kulaktaki, gözdeki, kafa derisindeki enfeksiyonlar sebep olabilmektedir. Ağız içindeki bakteriler ve yaralar ve mantar enfeksiyonları da buna sebep olabilmektedir.

Kanser: Kanserlerin pek çoğu, lenf yolları ile yayılmaya çalışırlar. Büyüyen her lenf bezinin paniğe sebep olmasına gerek yoktur fakat bu tip ciddi sebepleri de göz ardı etmemek gerekir. Özellikle 40 yaş üzeri hastalarda enfeksiyonun yanı sıra kanser ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

***Bu yazı yalnızca fikir vermesi açısından yazılmış olup, en doğru kararlar için doktora danışılması tavsiye olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu