Körfezin Yükselen Ülkesi: Katar (Ortadoğu)

Oldukça gelişmiş bir körfez ülkesi olan Katar, bölgenin yükselen ve oldukça gelişmiş bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Küçük bir körfez ülkesi olan Katar, oldukça zengin bir yeraltı zenginliğine sahip. Zengin doğal gaz ve petrol rezervleri ile hızla gelişen ve büyüyen bir ülke olan Katar, birçok Ortadoğu ülkesi ile boy ölçüşebiliyor. Modern ve libarel bir yönetime sahip bir körfez ülkesi olan Katar, kişi başına düşen milli gelir oranı ile dünyanın en zengin ve en refah ülkelerinden bir olarak boy gösteriyor.

Katar’ın Şaşırtıcı Tarihi

Devasa gökdelenleri, lüks otelleri ve modern alışveriş merkezleri ile Katar, aslında 1950 senesi civarında oldukça fakir bir ülkeymiş. Göçebe balıkçı kabilelerinin ter aldığı o dönemlerde oldukça fakir bir bölge olan Katar, uzun seneler boyunca Al Tani ailesince idare edilen ve 1871 ile 1916 yılları civarında ise Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde bulunan Katar, Osmanlı’nın son dönemlerinde Britanya İmparatorluğu’nun yönetimine geçmiş.

1972 senesinde ise Bin Halife Al Tani tarafından ele geçirilen yönetim ile Katar bağımsızlığını sağlıyor. Artık kendi doğal gazları ve petrollerini çıkararak ve kullanarak oldukça zenginleşen ve gelişen Katar, günümüzün en zengin ve güçlü Ortadoğu ülkelerinden biri olarak kendini gösteriyor. Şeyh Hamad yönetimi döneminde ise Katar, bölgede olduğu kadar dünyada da kendini göstermeyi başarıyor. El Hamad tarafından açılan El Cezire kanalı ile dünyaya da kendini gösteren ve dünyaya açılan Katar, hızla gelişmesine devam ediyor.

İlginç ve Gözde Körfez Ülkesi

Oldukça kalabalık bir şehir olan Doha, Katar’ın başkenti konumundadır. Kozmopolit yapısıyla hızla büyüyen Katar’ın nüfusu 2 milyon civarında. Bu nüfusun yarısı başkent Doha’da bulunuyor. Birçok kültür çeşitliliği, devasa gökdelenleri, nefes kesici plajları ve zengin yükselen enerji sektörüyle Katar, gözde bir ülke.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu