Kolmanskop Hakkında Bilgi

Hayalet Kasaba olarak da bilinen Kolmanskop, Afrika’nın güney batısında kalan Namibya’nın batı tarafında çölün ortasında yer alır. Şu an hayalet kasaba olarak bilinse de bir zamanlar Kolmanskop eğlenceli, canlı ve havalı bir kasabaymış.

Kolmanskop’un Elmas Hikayesi

Geçmişte Namibya Alman sömürgesiyken, eski Kiberley tren yolunda işçi olarak çalışan Zaharias Lewala çok değerli bir keşifte bulunmuştu. Lüderitz’in doğusunda küçük bir demiryolu işçisi olan bu kişi, kumların arasından yansıyan elmas parıltısını ilk fark eden kişi olmuştu.

Günümüzde pek bir işe yaramasa da, o zaman çok etkili ve yaratıcı olan bir yöntem bulmuştu Zaharias Lewala. Ay çıkana kadar bekleyen Zaharias, ay çıktığında onun ışığından faydalanıp kumların arasında parlayan elmasları tespit edip onları topluyordu. Fakat böyle değerli bir haber doğal olarak hızlı yayıldı ve sadece birkaç ay içinde binlerce hektarlık alandaki tüm elmaslar toplandı. Bunun ardından Alman yetkililer hızla bölgeyi yasakladılar ve bölgenin tüm haklarını Deutsche Diamanten Gesellschaft’a devrettiler.

Elmasın Keşfi Sonrasında Canlanan Kolmanskop

Bölgede elmas keşfedildikten sonra kasaba canlanmaya başladı. Bakkal, kasap, fırın, mobilyacı gibi birçok esnaf işyerinin yanı sıra bowling pistleri, halka ait bir havuz, dev bir kompleksin içinde yer alan tiyatro ile her akşam düzenli olarak sergilenen orkestra eşliğinde müziklerle şu an bize çok mükemmel gelen bir hayata ev sahipliği yapıyordu Kolmanskop. Masraflardan kaçınılmadan yapılandırılan bu kasabada taze su, 270 kilometre uzaklıktan demiryolu vasıtasıyla dev tanklarla taşınıyordu. Kasabada tüketilen peynirler ise Fransa’dan geliyordu.

Kasabayla ilgili bir diğer ilginç bilgi ise tam teşekküllü hastanesinin bulunması ve ülkedeki ilk röntgen cihazının bu hastanede bulunmasıydı. Hatta kasabanın en zengin olduğu bu dönemde, sokaklardaki kumları temizlemeleri için özel temizlik ekipleri görevlendiriliyordu.

Elmas Bittikten Sonra: Hayalet Kolmanskop

Fakat bu harika yılların elbette sonu geldi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra elmas talebinin düşmesi ve bölgede elmas rezervlerinin tükenmesi ile oradaki işçiler ve halk yeni bir elmas madeni yeri olan Ornajemund’a akın ettiler. İnsanların yavaş yavaş terk ettiği bu yer, son olarak 1956’da hastanenin de kapatılmasıyla kum altında kalan hayalet bir kasabaya döndü. Geçmişteki o eğlence ve hareket dolu günlerin zerresi bile bulunmayan kasabaya son zamanlarda turistik geziler düzenlenmesiyle az da olsa hareketlilik gelmiş durumda. Günümüzde elmas, Namibya’nın gelirinin yüzde 40’lık bir bölümünü oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu