Koah Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Son yılların en sık görülen hastalıklarından biri de koah hastalığıdır. Koroner obstruktif hastalığı olarak da bilinen koah hastalığı diğer birçok akciğer hastalıklarında olduğu gibi en başta sigara olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmakta ve tedavi edilmediği takdirde etkisini uzun müddetler boyunca sürdürebilmektedir. Ciddi bir akciğer hastalığı olarak görülen koah hastalığı özellikle tedavi edilmediği takdirde bireyin iş ve sosyal hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.

En gelişmiş ülkelerde dahi sıkça görülebilen koah hastalığı özellikle sigara tiryakilerini etkisi altına almakta ve tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlayabilmektedir. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer alan koah hastalığı özellikle son yıllarda ülkemizde de varlığını sıkça göstermeye başlamıştır. Uzmanların ciddi bir akciğer hastalığı olarak gördüğü koah hastalığı beraberinde taşıdığı tehlikeli nitelikleri nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır. Diğer birçok akciğer hastalıklarında olduğu gibi çeşitli belirtiler doğrultusunda kendisini gösterebilen koah hastalığı akciğerlerde yer alan ve akciğerlerin en küçük parçacıklarından olan ve temel görevi kanın oksijenlenmesini sağlamak olan ”alveollerin” genişlemesi sonucu meydana gelen koah hastalığı günümüzün en önemli hastalıklarından olmasının yanı sıra kadın veya erkek ayrımı yapmayan hastalıklardandır.

Hakkında birçok seminerlerin düzenlendiği koah hastalığı hakkında uzmanlar toplumları uyarmakta ve özellikle de koah hastalığına neden olan faktörlerden kaçınılması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Bununla birlikte uzmanlar koah hastalığının tehlikeli sonuçlara varabildiğini de belirterek koah hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin de altını önemle çizmektedir.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diğer birçok akciğer hastalıklarında olduğu gibi koah hastalığında da çeşitli belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

  • Hastanın nefes alıp vermede güçlük çekmesi: Koah hastalığının en belirgin belirtilerinden biri bireyin nefes alıp verme konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşaması durumudur.
  • Öksürük: Diğer birçok akciğer hastalıklarının ana belirtilerinden olan öksürük belirtisi koah hastalığının da en önemli belirtilerindendir.
  • Balgam ve nefes darlığı: Koah hastalığının bir başka belirtisi ise balgam ve nefes darlığı belirtileridir.

Koah Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Diğer birçok akciğer hastalıklarında olduğu gibi koah hastalığının meydana gelmesinde de birçok nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

  • Sigara: Koah hastalığının en belirgin nedenlerinden biri sigaradır. Diğer birçok hastalıkların ana nedenlerinden biri olan sigara başta koah hastalığı olmak üzere birçok akciğer hastalıklarının ana nedenlerindendir.
  • Hava kirliliği: Koah hastalığının bir başka nedeni ise hava kirliliğidir. Diğer birçok akciğer rahatsızlıklarının oluşumda etkin rol oynayabilen hava kirliliği koah hastalığının da meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır. Kirli havanın solunması sonucu akciğerlerde yer alan alveollerin işlevini yerine getirememesi sonucunda oluşan oksijen yetersizliği beraberinde alveollerin genişlemesine neden olmakta ve bunun sonucunda ise koah hastalığına zemin hazırlanmaktadır.
  • Genetik yapı: Koah hastalığının önemli nedenlerinden biri genetik yapıdır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği üzere ciddi bir akciğer rahatsızlığı olan koah hastalığının yukarıda sırasıyla belirtilen belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması önemle gerekmektedir. Özellikle de nefes alıp verme belirtisinin etkisini uzun müddetler boyunca devam ettirmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili hekime başvurulmalı ve şikayetler hakkında doktora bilgi verilmelidir.

Koah Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Koah hastalığının tedavisinde genel olarak solunum yollarını açıcı ilaçlar ve antikolinerjik ilaçlar kullanılmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar verebilen her iki tedavi yöntemleri de kısa süreli olarak uygulanmakta ve kısa süreli uygulanan tedavi sonrasında koah hastalığını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bununla birlikte ileri safhalara ulaşmış olan koah hastalığında ise hastalar bir müddetliğine hastaneye yatırılarak yakın gözetim altında tutulmaktadır. Hastanede veya evinde bir müddet istirahat ettirilen bireyler koah hastalığının etkilerinden tamamen kurtulduklarının bir müddet sonrasında günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Koah Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koah hastalığından korunmanın birçok yolları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Sigaradan uzak durmak koah hastalığından korunmanın en önemli faktörüdür.
  • Sigara kullanılan ortamlardan uzak durmak
  • Hava kirliliğinin yoğun olarak yaşandığı günlerde gerekmedikçe dışarı çıkmamak koah hastalığından korunmanın en belirgin yollarıdır. Özellikle de sigara kullanımından uzak durmak ve kullanılıyorsa da hemen bir sağlık kuruluşundan destek talep ederek sigaranın biran önce bırakılması koah hastalığından korunmanın en önemli yoludur.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu