Kızıldeniz’de Gün Batımı, Akebe, Ürdün (Ortadoğu)

Kızıldeniz, Asya ve Afrika kıtası arasında yer alan çok büyük olmamasına rağmen çok bilinen ve önemli denizlerden biridir. Son zamanlarda yurdumuzdan ve dünyanın başka ülkelerinden giden tatilciler için hayranlık uyandıran bir denizdir diyebiliriz. Tatilcilerin en çok tercih ettiği bölgelerden birisi olan Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısında ki Akebe ülkenin turistik açıdan en zengin ve Kızıldeniz’e kıyısı olan tek kentidir. Turistler Akebe’ye en çok çöl Wadi Rum’un oldukça ihtişamlı olan kayalarını görmek ve bedevi hayatını, anlamak için gidiyorlar.

Ayrıca antik kent Petra Ürdün’de görülmeye değer yerlerden biridir. Günbatımını izlemeyi sevenlerin mutlaka buralara gidip bir akşam Kızıldeniz’de gün batımı seyretmeleri gerekir. Her zaman gün batımı insanları biraz sakinleştirir. Biraz duygusallaştırır fakat, Kızıldeniz’de gün batımı setretmek müthiş bir duygu denebilir doğanın güzelliği ve denizin adı gibi kızıllaştığını görmek insana harika duygular hissettiriyor diyebiliriz. Akşam saatlerinde tekne ile müzik dinleyerek kızıllaşan gökyüzü ve gökyüzünün yansıması ile kızıllaşan Kızıldeniz’in kristal gibi görünen sularında gün batımı izlemek gibisi yok denebilir.

Ürdün’ün Tek Liman Kenti Akebe

Kızıldeniz’in incisi ya da gelini olarak adlandırılan Akebe tatil yapmaklar isteyenler için harika bir yer. Deniz sıcaklığı 12 ay boyunca hiç değişmiyor. Kızıldeniz’ de yüzerken insana sanki bir akvaryumda yüzüyor gibi hissettiriyor. Yüzlerce farklı mercan ve balıklarla bir arada yüzmek ve daha sonra güneşin tadını çıkartmak harika bir duygu oluyor. Eğer dalmak ve şnorkel kullanmak istemiyorsanız altı cam ile kaplı olan botlarla Kızıldeniz’in su altı dünyasını seyredebilirsiniz.

Akebe Nasıl Ulaşırım

Türk vatandaşların vizesiz nadir gidebileceği yerlerden Akabe Türk Hava Yollarının haftada 3 gün seferleri var. Sadece 2,5 saatlik bir zaman içinde Ürdün’e ulaşmak mümkün. Turistlere oldukça sıcak yaklaşan ve yardımcı olmaya çalışan güler yüzlü insanların olduğu bu kent Kızıldeniz’de gün batımı seyretmek, antik kentleri gezmek ve mükemmel bir tatil için yapılacak en iyi tercih denebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu