Kızıl Denizin Gururu: Akabe Gezi Rehberi (Ortadoğu)

Ürdün’ün güneyinde olan Akabe şehrinin en önemli özelliği Kızıldeniz’e kıyısının olması. Birçok popüler tatil yerlerinden sıyrılarak kendini ön plana atamıyor olmasına rağmen Akabe güzel bir tatil şehri olarak gözüküyor. Dışarıdan çok gelen olmasa da Akabe şehri yerli turistler tarafından en çok tercih edilen şehir. Bu tercih edilme özelliği de ülkede yüzülebilecek tek yer olmasından kaynaklanıyor.

Akabe İçin Gezi Rehberi

Kızıldeniz kıyısında muhteşem bir güzelliğe sahip olan Akabe’de her türlü su sporlarını yapmak mümkündür. Yılın her günü dalış yaparak Kızıldeniz’in o eşsiz sul altı güzelliğini gözlerinizle görme fırsatı yakalıyorsunuz. Akabe’de dalış yapmadan tatilin bir anlamı olmuyor eğer buraya giderseniz mutlaka dalış yapmalı ve o güzellikleri görmelisiniz. Ayrıca tekne kiralayarak Kızıldeniz’e açılırsanız etrafınızda 4 tane görmeniz mümkün oluyor.

Akabe’de Gezilecek Diğer Mekanlar

Akabe Kızıldeniz dışında tarihi ve kültürel anlamda da birçok önemli yere ev sahipliği yapıyor. Wadi Rum ve Antik Kent Pera gibi çok önemli çok önemli mekanlara sahip bulunuyor. Peki, buraların ne gibi özellikleri bulunuyor?

Antik Kent Pera

Yaklaşık 220 yıldır duran ve korunan Antik Kent Pera çok eski tarihlerde ünlü ticaret yollarında bulunan bir kervansaray şehri idi. Antik Kent Pera’yı diğer antik kentlerden ayıran en önemli özellik ise birçok mimarinin harmanlanarak sergilendiği tiyatro, tapınak vs. yerlerin kumtaşından yapılan kayalar ile oyulması. Yer olarak ise Ürdün’ün Lüt gölü ve Akabe körfezinin arasında bulunuyor. Burada siq, El hazne ve Manastır’ı da görmek gerek.

Wadi Rum

Akabe’de bulunan ve dışarıdan gelen turistlerin en çok uğradığı yerlerden biri de Wadi Rum. Burada doğal kemerlerden mağaralara mağaralardan etkileyici kırmızı kum tepelerine kadar birçok güzellik ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu