Kızamık Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Kış aylarının sonlarında ve ilkbahar döneminde yaygın şekilde ortaya çıkan kızamık hastalığı solunum sisteminin viral bir enfeksiyonu olarak tanımlanır. Temas yol ile yayılma gösteren ve çok bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen kızamık endemik bir hastalık olarak ifade edilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre her yıl kızamık aşısı yaptırmayan 2.6 milyon kişi ölmektedir. Bu nedenle kızamık için aşı yaptırmak hayati öneme sahiptir. Eğer aşı yaptırılmadıysa ve kızamık olan biri ile temasa geçildiyse bu durumda temastan itibaren yetmiş iki saat içerisinden yakın sağlık kuruluşuna gidilip aşı yaptırılması gerekir. Böylece hastalıktan korunmak mümkün olacaktır.

Kızamık Hastalığının Belirtileri

Kızamık hastalığının belirtileri virüse maruz kalındıktan itibaren on dört gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Buna göre ateş, kuru öksürük, gözlerin kızarması, ışığa karşı hassasiyet, kaslarda ağrı, burun akıntısı, ağız içinde beyaz lekeler yani diğer adı ile aft, baş ve boğaz ağrısı, iştah azalması gibi belirtiler yer alır. Kızamık hastalığının en belirgin belirtisi yaygın görülen deri döküntüsüdür. Bu durum genelde ilk üç gün ile beş gün arasında meydana gelir ve yedi güne kadar devam edebilir. Yüz çevresinde ise kızamık döküntüleri kaşıntı olan şişlikler halinde görülebilir. Daha sonra ise buradan vücudun diğer kısımlarında doğru yayılma gösterir. Bu tür belirtiler görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Kızamık Hastalığı Ve Nedenleri

Kızamık hastalığına neden olan virüs Rubeola isimli bir virüstür. BU virüs enfekte olmuş olan kişinin boğaz ya da burnundaki mukozada yaşar. Kızamık döküntüleri meydana gelmeden dört gün önce hastalık bulaşıcı etkiye sahiptir. Bundan itibaren dört ya da beş gün içerisinde de bulaşıcı olmaya devam eder. Genel olarak kızamık hastalığı hapşıran ya da öksüren enfekte kişilerin yanında olmak, enfekte kişi ile fiziksel temas, mukus damlacıklarına enfekte olan yüzeye dokunup daha sonra o el ile burun, göz ve ağız gibi bölgelere dokunmak hastalığın ortaya çıkma nedenleri arasında sayılır. Dolayısıyla bu durumlara karşı dikkatli olmakta yarar vardır.

Kızamık Ve Tedavisi

Kızamık hastalığı tedavisi için özel bir yöntem yoktur. Bu süreçte doktorlar ilk olarak hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtileri normale çevirmeye çalışır. Buna yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanır. Verilen ilaçlara ek olarak hastaların bol bol dinlenmeleri, temizliğe özen göstermeleri ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunacak şekilde beslenmeleri gerekir. Bunlara ek olarak A vitamini takviyesi yapılmalı ve bol sıvı tüketilmelidir. Taze sıkılmış meyve suları ve su sıvı tüketimi için idealdir. Hastanın dinlendiği yer güneş alan ve hijyen koşullarına uyan bir ortam olmalıdır. Aynı zamanda odanın sıcaklığının ortalama yirmi derece olması tavsiye edilir. Bunlara dikkat edildiği takdirde hastalık kısa süre içerisinde ortadan kalkar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu