Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında cildimiz soğuk havanın etkisiyle ciddi anlamda kurur. Özellikle kış aylarında cildin yaz aylarına oranla nem ihtiyacı kat ve kat artar. Kış aylarında cildi düzenli bir şekilde nemlendirmek gerekir. Sabah evden çıkarken akşam yatmadan önce cilde yapılan minik dokunuşlar cildin yaşlanma süresini uzattığı gibi sizi daha genç ve canlı gösterecektir. Cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için nemlendirici kremler kullandığınız gibi kendiniz evde doğal ürünlerle de cildinizin nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek için kullanabileceğiniz ürünlerden biri zeytinyağıdır. Zeytinyağı cildinizi nemlendirdiği gibi cildinizin kuruluğunu da mükemmel bir şekilde alacaktır. Cildinizin kurumasını istemiyorsanız, çok sıcak su ile cildinizi yıkamayın. Sıcak su cildinizin doğal yağ tabakası olan sebum dengesini bozar. Cildinizin sebum dengesinin bozulması ile birlikte cildiniz hızlı bir şekilde kurumaya başlar.

Kuruma ile birlikte cildinizde kahverengimsi lekeler oluşmaya başlar. Bu nedenle cildinizi çok sıcak su ile yıkamayın. Cildinizi yıkarken ılık su kullanın. Cildinizi yıkarken kullandığınız temizlik ürünleri de önemlidir. Cildinize kullandığınız sabunların pHsına dikkat edin. Cildinize kullandığınız sabunun cildinizi kurutmadığından emin olun. Bazı sabunlar cildinizin yağ tabakasını bozabilir. Bu nedenle kullandığınız sabuna dikkat edin.

Cildinizi yıkama işlemi bittikten sonra kurularken havluyu yüzünüze bastırmayın. Kurulama işlemi bittikten sonra toniğinizi cildinize uygulayın. Tonik yerine doğal ürünlerden faydalanmak isterseniz, gülsuyu kullanabilirsiniz. Gül suyu iyi bir temizleyicidir. Cildinizi yıkadıktan sonra, gül suyunu pamuk yardımı ile cildinize sürün. Bu işlemden sonra cildinize nemlendirici bakım kremi sürebilirsiniz. Cildinizde akne varsa, aynı safa özlü bakım kremlerini tercih edebilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek için vazelin kullanabilirsiniz. Kışın cilt bakımı nasıl yapılır, kış aylarında cilt bakımı yapmak için neler gereklidir, kışın cilt bakımı yaparken neye dikkat edilmelidir, merak edenler için yazmaya devam ediyoruz. Kışın cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus cildi kurutmamaktır.

Cilt kuruduğu zaman çok hızlı bir şekilde yıpranır. Bunun önüne geçmek için cildin kurumasını önlemek gerekir. Cildinize özen gösterdiğiniz müddetçe, cildinizin yaşlanma süresi uzayacaktır. Bakımlı bir cilt sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu