Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kiraz lekesi zor lekelerdendir. Özellikle kiraz suyu dökülen yerler kesinlikle ıslak bezle silinmemelidir. İlk döküldüğü anda müdahale etmek gereklidir. Leke yeniyken yapılan müdahalelerde her zaman daha kolay çıkartılır. Kiraz lekesini çıkartmak için uygulanacak bir kaç yöntem vardır. Kiraz lekesi nasıl çıkartılır diyenler için uygulanacak yöntemler şu şekildedir:

Sıcak Su İle Yıkama Yöntemi

Eğer ki kiraz lekesi yeni oluşmuş ise yapmanız gereken oldukça kolaydır. Hemen lekenin bulaştığı kumaşı bir leğenin üzerine gerin. Buraya sıcak su dökün. İyice leke gidene kadar su ile temizleyin. Eğer ki leke gitmiyorsa hafif deterjan dökerek ıslatın.15 dakika bu şekilde beklettikten sonra sıcak su ile tekrardan yıkayın ve makineye atarak normal olarak yıkayın.

Sirke Ve Limon Suyu İle Kiraz Lekesi Çıkartma

Lekeli kumaşı ya da elbiseyi sirke ve limon suyu ile temizlemek için önce sıcak su ile yıkayın. Daha sonra sirke ve limon suyunu karıştırın ve lekeli bölgeye uygulayın. Bir kaç defa çitileyin. Hala geçmiyorsa sıcak su içine sirke ve limon dökerek 30 dakika bekletin. Limon ve sirke ile birkaç defa çitiledikten sonra makineye atarak normal olarak yıkayın. Lekenin geçtiğini göreceksiniz.

Yünlü ve ipekli kumaşlarda ise kiraz lekesini çıkartmak için ilk yapmanız gereken temiz bir havluyu lekeden bölgenin arka tarafına tampon yapmanızdır. Tampon yaptıktan sonra lekeli bölgeye sirke ile silin. Silme işlemini 2-3 defa tekrarlayın. Sonra da çamaşır makinesine atarak yıkayın. Kiraz lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Basit ipuçları ile kiraz lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermeye çalıştık. İpuçlarını uygulayarak kiraz lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu