Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kimyasal maddeler zamanın vazgeçilmez maddelerindendir. Temizlik, tarım, gıda ve birçok alanda kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Hal böyle olunca çağın yaralanma kazalarının büyük bir kısmına da kimyasal maddeler sebep olmaktadır. Bu kazaların içerisinde yanıkların payı azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle iş yerlerinde ve evde kimyasal madde yanıkları ile çok sık karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yazıda kimyasal maddelerin sebep olduğu yanıklara yapılacak ilk yardım anlatılmaktadır.

Kimyasal Maddelerin Neden Olduğu Yanıklarda İlk Yardım Adımları

En Yakın Sağlık Kuruluşuna Başvurun

İlk adım olarak uzmanlardan yardım almak atılacak en doğru adımdır. Derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidip ilk yardım uygulaması yaptırmak gerekmektedir.

Durulama

​​​​​​Eğer yakınlarda başvurulacak bir sağlık kuruluşu yoksa öncelikle kimyasal madde ile temas eden bölge temiz ve ılık su ile iyice durulanmalıdır. Kimyasal madde deriden tamamen arınana kadar deri durulanır.
Ilık suya alternatif olarak varsa kimyasal madde arındırıcıları kullanılmalıdır.
Bu esnada kesinlikle soğuk su kullanılmamalıdır. Çünkü soğuk su derinin gerilmesine neden olur ve bu da deride iz kalmasına ve yara oluşmasına zemin hazırlar.

Yanık Kremleri

Yanık kremleri yaranın hızlı iyileşmesine, iz bırakmamasına yardımcı olur. Ayrıca yaranın enfeksiyona yakalanmaması için bu kremler olmazsa olmazdır. Belirli aralıklarla yaranın üzerine yanık kremi sürmek yaranın dış etkenlerden korunmasına, hızlı bir şekilde iyileştirmesine yardımı olacaktır.

Soğuk Kompres Uygulama

​​​​​​Buz torbaları da yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca yanığın oluşturduğu yaranın verdiği acıyı azalması açısından da faydalıdır. Eczanelerde hazır olarak satılan buz torbaları kullanılabileceği gibi bu buz torbaları evde de hazırlanabilir. Bu torbaları yaranın üzerinde on dakika tutup 20 dakika ara vermek gerekmektedir.
Tüm bu uygulamalar haricinde yine de bir uzmana görünmek kesinlikle gereklidir. Yaranın derinliği, iyileşme süreci hakkında bilgi almak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu