Kimyasal Sıvı İçen Kişiye Ne Yapılmalı?

Kimyasal sıvılar günlük hayatın her alanında kullanılan ve solunması dahi insan sağlığına zararlı olan sıvılardır. Günlük hayatta özellikle evlerde bulunan kimyasal sıvılara örnek olarak çamaşır suları, bulaşık ve çamaşır deterjanları, cam sil ve kireç sökücüler verilebilir. Ev harici hastanelerde, boyacılarda ve diğer birçok alanda kimyasal sıvılarla karşılaşılabilir.

Asidik Değer ve Yanmalar

Kimyasal sıvıların içerikleri asidik olduğu için ve pH değerleri insan vücuduna uygun olmadığı için içildiğinde geçtikleri bütün organları yaktıkları için oldukça ölümcül sıvılardır. Özellikle çok meraklı oldukları için küçük yaştaki çocuklar tarafından içilen kimyasal sıvılar bazen de yetişkinler tarafından başka içeceklerle karıştırıldığı için içilebilmektedir. Büyükler tarafından tadından dolayı hemen anlaşılabildiği için direkt tükürülse de küçük çocuklar çoğunlukla bu sıvıları yutmaktadır. Bu yutma sonucunda da iç organlarında kimyasal yanıklar oluşmaktadır.

Kimyasal Sıvı İçen Kişiye Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Kimyasal sıvı içildiğinin tespit edilmesinde bazı belirtiler bize ipucu oluşturacaktır. Eğer kişide solunum güçlüğü, ağrılı yutma veya ağızda ağrı, karın ağrısı, göğüs ağrısı, bulantı ve kusma, ses kısıklığı afoni ve solunum sıkıntıları varsa kimyasal sıvı içmiş olma ihtimali yüksektir. Yetişkinlerde sıvı içilip içilmediği kendilerini ifade edebildikleri için her ne kadar kolay olsa da çocuklarda belirtiler iyi gözlemlenmelidir.

Kimyasal sıvı içen kişiler içtikten sonra en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına götürülmelidirler. Aksi taktirde ölüme kadar gidebilen tablolar karşımıza çıkacaktır. Halk arasında yapılan en büyük yanlışlardan biri de kimyasal sıvı içen kişiyi kusturmaya çalışmaktır. Eğer kimyasal sıvı içen kişi kusarsa sıvı geçtiği iç organlar olan mide ve soluk borusunu tekrar kat edeceği için ikinci defa bu organlar kimyasal yanığa maruz kalacaktır. Kişinin kimyasal sıvı içtiği anlaşıldığı an hiçbir müdahalede bulunulmadan sağlık kuruluşlarına en kısa sürede başvurulmalıdır. Sağlık kuruluşları endoskopik muayene ile yanıkların derecesini belirleyerek gerekli müdahaleyi yapacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu