Kherson’da Gezilecek Yerler, Ukrayna (Avrupa)

Kherson, Ukrayna’nın güneyinde bulunan güzel bir şehirdir. Gemi yapımında, Ukrayna’nın en önemli şehirlerinden birisi olma özelliği taşımaktadır. Kherson, diğer Avrupa şehirleri ile kıyaslandığında, çok öne çıkmamasına rağmen, yine de turistlerin ilgisini çeken ve gezilmeye değer güzel bir şehirdir. Ticari açından da büyük ilerlemeler kat etmiştir. İşte karşınızda Kherson’da gezilecek yerler, Ukrayna (Avrupa) :

1.Herson Kalesi

18. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kalenin 4 kapısı bulunmaktadır. Günümüzde, bunlardan sadece 2’si ayakta durmaktadır. Bu kalenin etrafındaki mezarlar, Osmanlı-Rus savaşından kalmadır. Kale, Aziz Katherina Katedrali’nin arkasında bulunmaktadır. Bu kalede, yerin 47 metre altına inen 3 tünel yer almaktadır ve bunlardan 1 tanesi ziyaretçilere açıktır. Yerin altında ise, sığınaklar bulunmaktadır.

2.Oleshkovsky Çölü

Avrupa kıtasındaki en büyük çöl olma özelliği taşıyan Oleshkovsky Çölü, ayrıca Herson Çölü olarak da bilinmektedir. Alkolsüz bira olan kvas ve uzvar’ı yudumlayarak çok güzel çöl turları yapılabilmektedir. Buna ek olarak, jip ile safari turlarına çıkmak da mümkündür.

3.Dinyeper Nehri

Dinyeper Nehri, turistlerin görmek için can attığı yerlerden birisidir. Bu nehir, şehirdeki en ünlü yerler arasında olma özelliği taşımaktadır. Sayısız aktivitelerin yapıldığı bir yer olan bu nehirde çok güzel vakit geçirilebilir. Tekne turlarının yapıldığı, jet ski, yelken ve diğer su sporlarının yapıldığı bir yer olan Dinyeper Nehri, görülmeye değer harika bir nehirdir.

4.Herson Resim ve Heykel Müzesi

Bu müze, tarihi yapısı ile turistlerin odak noktası olmayı başarmıştır. 3 katlı olan bu müzede, 1000’den fazla tablo sergilenmektedir. Daha çok Sovyet Dönemine ait eserlerin bulunduğu müze, şehrin önemli bir simgesi haline gelmiştir. İvan Ayvazovski’ye ait bir kaç eserin de bulunduğu bu müze, görülmeye değer bir müzedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu