Khemer Dansı Tarihi

Khemer dansı Angkor imparatorluğunda kral ile tanrılar arasındaki en iyi iletişim yolu olduğuna inanılan ilk olarak 1. ve 6. yüzyıllarda oynanan geleneksel bir oyundur. Khemer dansı eğitimi kraliyet ailesi mensubu çocuklarda 5 ve 6 yaşlarında başlardı. Fransız sömürgesinde sadece kraliyet saraylarında tanrılara yapılan özel bir danstı. Modern zamana geçildiğinde ise halka açık bir şekilde yapılan dans haline gelmiştir. Kamboçya’ya komşu olan ülkeler Tayland ve Laos’ta Khemer dansından etkilenmiştir. Zil ve ney ile müzik eşliğinde muazzam bir ambians oluşturulmuştur.

Apsara Dansı

Apsara dansı 1000 yıldan fazla yaşayan geleneksel Kamboçya dansıdır. Apsara, Budist ve Hindu inanışlarına göre bulutun ve suyun dişi ruhunu yansıtan mitolojik bir kişiliktir. Angkor Wat tapınaklarında doğmuş bu ünlü dans Khemer kadınlarının güzelliklerini ve akıllarını yansıtıyor. Bu dansçı kadınlar Khemer kültürüyle bütünleşmiştir. Apsara dansı insanın yaradılışının iyilik ve kötülüğün süt denizinde savaşması iyiliğin bu savaşı kazanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Apsara Dans Tarihi

Kral Jayavarman döneminde 3000 Apsara dansçısı vardı. Bedeni saran ipek çarşaflar saçlara takılan çiçekler, el ve vücut figürleri kullanılan Khemer kadınlarının oynadığı danstır. UNESCO 2003 yılında geleneksel khemer dansını listeye almıştır. Apsara dansı Kamboçya dışındaki ülkelerde ilk olarak 1965 yılında Kamboçya kralının kızı Kamboçya prensesi gösterilmiştir.

Modern zamanın profesyonel Apsara dansçısı Kamboçya prensesi olmuştur.1970 yılında bütün dansçıları katleden Kızıl Khemer döneminde yok olmakla karşı karşıya kalmıştır.1981 yılında açılan güzel sanatlar akademisinde Apsara geleneksel dansı tekrardan hayat bulmuştur. Bu dansı yaşatmak için geride kalanlar elinden geldiğince çaba sarf ediyor. Bu tanrıyla iletişim biçimi olan dansı öğrenmek ve dansçı olmak için 9 yıl boyunca eğitimden geçmek gerekiyor. Bilekler esnek hareketlerle dansı taçlandırdığı için bileklerin esnekliği çok önemlidir. Pİn Turba denilen vurmalı çalgı eşlik eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu