Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi, kanser hücrelerini etkileyen ilaçları kullanarak yapılan bir terapidir. Kemoterapinin kullanış şekli kanserli bölgeye değişmektedir. Yan etkileri olsun, uygulama süreci olsun kanser türüne göre farklılık gösterebilir. Kanser tedavisinde çok sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Verilen kanser ilaçları, kanserli bölgedeki kanser hücrelerinin büyümesi ve çoğalmasını azaltarak onlar zarara uğratır.

Kemoterapi de Tedavi Süresi Ne Kadardır Ve Nasıl Uygulanır?

Tedavi süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Kimilerinde daha az sürerken kimilerinde daha uzun sürebiliyor. Kemoterapi genellikle günübirlik yapılan bir tedavidir. İlaç genellikle damar yolu ile hastalara uygulanır. Uygulanma süresi ise 1 ile 6 saat arasındadır.

Kemoterapi İlaçları Ve Etkileri?

Kemoterapi ilaçları fazladır. Bazıları direkt tümörlü gölgeye etki ederken bazıları ise hedefe yönelik, hormonlar ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ilaçlardır. Yan etkileri ise tedavinin yöntemine ve kullanış şekline göre değişebilir. Direkt tümörlü bölge için olan ilaçlar tümör hücrelerinin yapılarına etki ederken tümörün büyüyüp çoğalmasına engel olur. Hedefe yönelik olan ilaçların etkileri, direkt tümörlü bölge için olan ilaçların etkilerine göre farklıdır. Uygulanan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılır.

Kemoterapide Saç Dökülmesi Olur Mu?

Açıkçası kemoterapi de saç dökülmesi en çok görülen yan etkilerden birisidir. Tabi bu ilaçtan ilaca farklılık gösterebilir. Saçlar haricinde vücudunuzdaki tüy bulunan diğer bölgelerde de döküntüler oluşur. Saçların ne zaman döküleceğinde bir belirginlik yoktur. Mesela tedavinin ilk uygulamasından 2-3 hafta sonra da dökülebilir ve ya 2-3 haftadan daha da geç dökülebilir. Tabi bu uygulamada saç dökülmesi geçici bir etkidir. Saç dökülmesinden sonra peruk, bandaj vs. takılmasında bir sakınca yoktur. Dikkat edilmesi gereken bir husus vardır, saç dökülmesini engelleyen bazı ilaç ve buz şapkaları önerilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu