Kemik Erimesi Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Günümüzün hastalıklarından biri olan kemik erimesi yaşlılarda ve özellikle de kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık sonucunda vücut eski görünümünü kaybeder ve güçsüzleşir. Bu rahatsızlığın görülmesi durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurulmalı ve yardım alınmalıdır.

Kemik erimesi nedir diye soracak olursanız şöyle açıklayabiliriz. Öncelikle tıpta geçen adı osteoporozdur ve halk dilinde kemik erimesi olarak adlandırılır. Kemiğin kendi içerisinde minerallerinin azalması özellikle de kalsiyum mineralinin azalması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Kemik erimesi denilen hastalık kemiğin kırılgan, güçsüz ve zayıf olması durumudur aslında. Kemik kaybettiği dokuların sonucunda dayanıklılığını yitirir ve kırılgan bir hal alır.

Kemiğin kırılgan olması ve kırılması da bütünlüğünün ve sağlamlığının bozulmasının kolaylaşması anlamına gelir. Bunun sonucunda kemik erimesi başlar. Kemiklerdeki doku kaybı sonucunda kişilerin hayat kalitesi düşer. Doku kaybı ile baş gösteren kemik erimesi, kemik kütlesinin azalması demektir. Kemik erimesi tedavi yöntemleri nelerdir Sorusunun cevabını her beraber inceleyelim.

Bu hastalık kendini biranda göstermez ve yavaş yavaş ilerler. Bu yüzden erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Erken teşhis edilmemesi sonucu bu hastalık kişiyi ölüme ve sakatlığa götürebilir. Bu hastalığa yakalanamadan önce 35 yaşına kadar kişiler mutlaka kalsiyum alma konusunda ısrarlı olmalı ve kemik yoğunluğunun en yüksek seviyede olmasına mümkünse özen göstermelidir. Kemik erimesine yakalanma riskini en aza indirebilmek için kişiler günlük hayatında bazı şeyleri alışkanlık haline getirmelidir. Bol bol sebze, meyve, süt ve süt ürünlerinin tüketimi; günde en az 20 dakika süresi boyunca güneş ışınlarından faydalanma; günlük olarak en az yarım saat egzersiz yapma kemik erimesi hastalığına yakalanma olasılığını en aza indirecektir.

Kemik erimesi hastalığına yakalanmışsınız ve erken teşhis edilmemişsiniz bu durumda kaybedilen kemiklerin geri kazanılması çok zordur ancak bu hastalığı yavaşlatmak ve durdurmak bazı tedavi yöntemleri ile mümkündür. Bu hastalığa dur demek için iki çeşit tedavi yöntemi kullanılmaktadır. B unlardan biri östrojen tedavisi iken diğeri de ilaç tedavisidir.

Östrojen tedavisi 5 yıllık bir süreci kapsar ve bırakılması halinde eski hızında kemik erimesi devam eder. Bu tedavi hastalığın çok ilerlemediği durumlarda kullanılır ve kemik erimesi sürecini önemli ölçüde yavaşlatmaktadır.İlaç tedavisi ise östrojen tedavisinin sakıncalı olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu