Kekik Nedir Faydaları Nelerdir?

Kekik, yeşil rengiyle mutfaklarda genellikle baharat olarak tüketilir. Tıbbi olarak da ilaç sektöründe kullanılmasıyla faydasının büyük olduğu anlaşılabilir. Yiyeceklerin içerisine katılarak da, hoş koku, tat ve görüntü vermesi amaçlanabilir. Kekiğin yetişme alanı ise, süzülen topraklar ve sıcak alanlarda görülür. Oldukça uzun bir ömre sahip olan kekik içerdiği besin değeriyle birçok hastalığa çözüm olabilir.

Sağlık için Kekik Tüketimi

Kekik içerisinde bulunan; demir, potasyum, kalsiyum, manganez, selenyum ve magnezyum nedeniyle zengin içeriklere sahiptir. B6 ve A vitamini açısından da yüksek değerler taşır. Karın ağrılarında veya gastrit oluşumda kullanılabildiği gibi sindirim ve bağırsak sisteminde de kekik tüketimi uygun görülür. Ayrıca, çay olarak ya da baharat olarak tüketilebilir. Bronşit ve boğaz ağrısı içinde kullanımı doğrudur. Kekik yağı, özellikle boğaz ağrısı veya öksürük için tüketiliyor. Ancak taze kekik ya da kekik çayı da tüketilerek boğaz ağrısı önlenebiliyor.

Cilde Faydaları

Kekik akne ve saç dökülmelerine de oldukça iyi geliyor. Anti bakteriyel özelliği sayesinde, akne ve sivilce oluşumunu engelliyor. Kekik suyunun cilde uygulanması sonucunda, kızarıklıklar ve sivilceler kurutuluyor ya da oluşumu önlenebiliyor. Saç dökülmesi için de, kekik suyu ya da kekik yağı saç diplerine uygulanarak dökülmelerin engellenmesi sağlanıyor. Kökleri ve yıpranmış kısımların güçlenmesini sağlayarak saçın sağlığına kavuşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca saçı beslediği için, uzamasına da yardımcı oluyor.

Diğer Faydaları Nelerdir?

Kekik, kalpten başlayarak tüm organlar için faydasını gösteriyor. Tansiyonu dengeleme özelliği olduğu için, yüksek tansiyonu da düşürücü niteliği taşıyor. İçerdiği K vitamini, kalsiyum ve manganez nedeniyle de kemiklerin güçlenmesini de sağlayıcı nitelik taşıyor. Hazımsızlık sorunu olanlar için de, sindirimi düzenleyici özelliği dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu