Kaynar Su Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde ya da işyerinde başa gelecek kazalardan birisi kaynar su yanıklarıdır. Sıcak bir içecek içerken, banyo yaparken ya da başkalarının dikkatsizliklerinden kaynaklanan dökülmelerden dolayı bu durumla karşı karşıya kalınabilmekte. Bu da bu kazaların belli biri yeri ve zamanı olmadığını gösteriyor. Bu durum karşısında bilgi sahibi olmak bu işin üstesinden rahatlıkla gelmenizi sağlayacaktır.

Kaynar Su Yanığı Tedavi Yöntemleri

Öncelikle yanığın derecesini bilmeniz gerekir. Çünkü birinci, ikinci ve üçüncü yanıklardan hangisi olduğunu bilmediğinizde tedaviye nasıl çözüm bulacağınızı da bilemezsiniz. Birinci ve ikinci yanıklar üçüncü sınıf yanıklara göre daha ağrılıdır. Çünkü üçüncü yanıklarda sinir uçları da hasar gördüğünden dolayı fazla acı hissedilmez. Birinci ve ikinci yanık olduğunu da yanığın olduğu yerin kabarcıklanması ya da renginin kırmızı olmasından anlayabilirsiniz. Birinci ve ikinci yanıkların tedavisi ilk yardımla sağlanırken üçüncü yanığın tedavisine ise bir hastane de ya da uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.

Sıcak su yanığını soğutmaya çalışın. Bunu yanan bölgeyi soğuk su olan kovaya sokarak, musluktan akan suyun altına koyarak ya da bir bez ıslatıp yanan yeri sararak uygulayabilirsiniz. Burada yapılmaması gereken yanık olan yerin buzla soğutulmaya çalışılmamasıdır. Çünkü bu cildi olumsuz etkiler ve cilde zarar verir.
Yanığın olduğu yere antibiyotikli merhem sürün. Merhem bakteri ile yanık arasındaki bağı kesecektir.

Yanan bölgeyi steril bez kullanarak sarın. Burada dikkat edilecek husus yanan bölgenin yapışkanlı bezlerden ya da pamuklu kumaşlardan uzak tutulmasıdır.
Yanığı soğuttuktan sonra enfeksiyon kapmamasına özen gösterin. Enfeksiyon kapmış bir yanığın izleri akıntının, ateşin ve kırmızı çizgilerin olmasıdır.

Yanıklara Yapılmaması Gerekenler

Yanığa salça, yoğurt, lokal anestezik içeren kremler sürülmemelidir. İltihap olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Yanığın kabarcıkları patlatılmamalıdır. Yanığın üstüne konulacak bezin kirli olmamasına dikkat edilmelidir. Ağır yanıklarda yaralanan kişiye yiyecek ve içecek verilmemelidir. Bu tür yanlışlar yaranın iyileşmesini geciktirebilir ya da yanığın daha da kötü olmasına sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu