Kaygı Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Herhangi bir konuda endişe hali, kötü bir sonuç doğacak diye duyulan üzüntü ve tasadır. Kaygının belli bir kısmı sağlıklıdır ancak fazlası hayatın akışında ilerlemesinde problemlere sebep olmaktadır. Kaygının diğer adı anksiyete bozukluğudur.

Kaygı İle Korku Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kaygı çoğu zaman korku ile karıştırılmaktadır ancak burada ayırt edici unsur, korkunun sebebinin belli olması, kaygının ise olmamasıdır. Korku her bireyde bulunan sağlıklı bir duygudur. Kaygı ise olması gerektiğinden fazla ise olumsuz bedensel belirtilere yol açmaktadır. Bu belirtiler sıklıkla terleme, çarpıntı hissi, titreme, sırt ağrısı, baş ağrısı, ishal, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, midede rahatsızlık hissi, kaslarda aşırı gerginlik, nefes almada zorluk çekmek şeklinde kendini gösterir. Yoğun kaygı kişinin olayları gerçek dışı değerlendirmeler oluşturmasına neden olur, kötü bir şeyler olacak hissiyatı ile konsantrasyon sorunu yaşar.

Kimler Kaygı Sorunu Yaşarlar?

Bazı karakterler daha çok kaygıya meyillidir. Fazla kırılgan, hassas, aşırı duyarlı ve ayrıntıcı kişilikler bazı durumlarda mücadeleci olamadıkları için çöküntüye uğrarlar ve kendilerini sürekli mutsuz hissederler. Karar verme güçlükleri nedeni ile yaşamları ertelemelerle geçer.

Kaygı Teşhisi Nasıl Konulur?

Kaygı bozukluğu teşhisi ruh hekimi tarafından konulmalıdır. Bu süreçte amaç, hastanın belirtilerinin bedenen ve ruhen diğer hastalıklardan ayırt edilmesidir. Yapılacak ayrıntılı fizik muayene, görüntülemeler, çeşitli kan tetkikleri ve gerektiğinde diğer branş hekimlerinden konsültasyon istenir.

Konsültasyonlar sonucunda belirli bedensel bir sebebe bağlanamayan midede rahatsızlık hissi, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, çarpıntı hissi gibi şikayetlerle giden tablolarda kaygı bozuklukları akla ilk gelmesi gereken durum olmalıdır.

Kaygı Bozukluklarının Tedavisi Nasıldır?

Kaygı tek başına, bir uzmandan destek almadan aşılacak bir sorun değildir. Bedenimizle ilgili herhangi bir sorun yaşadığımızda hekimlerden destek aldığımız gibi, kaygıda da ruhsal problemden ötürü psikiyatrist terapileri alınarak tedavi sağlanabilir. Kaygı bozuklukları tedavisinde bilişsel davranıcı terapiler ve ilaç tedavileri kullanılmakta ve başarı sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu