Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Birçok araç sahibi tarafından tercih edilen ve tamamen kişinin tercihi sonrasında yapılan kasko sigortaları araç sahiplerini birçok maddi külfetten kurtarır. Bu kapsamda özellikle büyük oranda kaza durumunda meydana gelecek her türlü maddi kayıpta sigorta şirketi aracın kasko bedelini araç sahibine ödemek zorundadır. Bununla birlikte birçok insan araçların kaza yapması ve bu kaza sonrasında aracın pert olması durumunda izleyecek yolu tam olarak bilmez. İzlenecek yol ise bellidir.

Kaza Sonrasında Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Öncelikle büyük ölçekli kazalarda meydana gelen hasar tamir fiyatını aşması veya kasko değerini aşması durumunda araç perte ayrılır. Bu durumda araç sahibinin yapması gerekenler bellidir. Öncelikle araç sahibi eksper talebinde bulunur.

Gelecek olan eksper araç üzerinde araştırma yaparak söz konusu aracın tamir edilmesi durumunda ne kadar bir fiyatın ortaya çıkacağına bakar. Bu miktar aracın kasko bedelini aşarsa veya %70 oranında bedele yaklaşırsa araç pert kaydı oluşturulur. Bu durumda araç ağır ve tam hasarlı olarak tespit edilir.

Pert Kaydı Sonrasındaki İşlemler

Sigorta şirketi aracı tam hasarlı olarak tespit ettikten sonra aracın kaza yaptığı tarihte aracın rayiç bedelini belirler. Bu belirlenen bedel üzerinden aracın pert fiyatı düşülür ve geri kalan kısmı araç sahibine ödenir. Bundan sonraki her türlü devir veya satış tamamen araç sahibi tarafından yapılır.

Kaza Sonrasında Araç Sahibinin İzlemesi Gereken Yollar

Öncelikle araç sahibi alkol raporunu almalıdır. Bu işlemin ardından kaza raporunu, aracın kazadan sonraki çekilen fotoğraflarını, ehliyetin fotokopisini, ruhsatın fotokopisini ve sigorta primlerinin ödendiğine dair dekont ve makbuzları 5 iş günü içerisinde ilgili kasko firmasına yazılı olarak başvuruda bulunması gerekir. Bu sürelere uymayan ruhsat sahipleri mevcut haklarını kaybedebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu