Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır

Hayatımızın belki de en zor durumlarından birisi olan kas hastalığı istenmeyen bir zamanda aniden gelişen bir olgudur. Bunu nasıl anlarız? Genelde otururken ve eğilirken, merdivenden inip çıkarken, ev işi yaparken, sabah uykudan uyanırken ve gece uyurken eklemlerimizde bir takım ağrıların oluştuğunu hissederiz. Bu da bizi oldukça rahatsız ederek gün boyu yorgun düşmemize neden olur. Kas hastalığın küçük yaşlarda da olduğuna rastlamaktayız bunların nedeni yanlış beslenme, düzensiz uyku, ani yapılan yanlış hareketler, kalsiyum eksikliği, demir eksikliği, mineral ve vitamin eksikliğidir. Bu eksiklikler olduğu sürece, sizlerde kas ve eklem rahatsızlıkları uzun yıllar devam edecek hatta yaşlılık evresinde de boy gösterecektir. Bu gibi durumlar sizin daha yorgun ve mutsuz olmanıza neden olacaktır. Kas hastalığı nedir derseniz vücudunuzda zedelenen eklemlerin belirtisidir. Biz bunu kas olarak nitelendiririz.

Kas Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Her insanda farklılıklar gösteren kas hastalığı birden fazla belirtisi olabilmektedir. Bu genelde yaşa, bedene, kiloya göre değişim gösterir. Bakalım genel olarak kas hastalığının belirtileri nelerdir?

  • Hareketlerde yavaşlama, hayattan keyif alamama, çabuk yorulma birer kas hastalığı olabilir. Kas ve eklem hastalığınız varsa bunun ilerlemesine izin vermemeli, en yakın bir doktora giderek, genel bilgileri vermelisiniz.
  • Yürümede yavaşlama ve zorlanmalar meydana gelir. Örneğin sağlıklı bir insan merdiven basamaklarından çıkarken daha rahat ve yorulmadan çıkar. Oysa kas hastalığı olanlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Daha çabuk yorulurlar ve kaslarında ağrıyı daha hızlı hissederler.
  • Ergenlik çağında, gelişim çağında gelişen bu hastalıklar ileride değişik hastalıklara sebep olabilir. Mesela bel fıtığı, boyun fıtığı, damar tıkanıklığı, kemik erimesi bütün bunları alt yapısında yatan güçsüz bir kas sistemi vardır. Kasların güçlü olması oldukça önemlidir.
  • Kas hastalığı genelde yorgunluğun en büyük belirtisidir. Genelde yorgun olan insanların çoğunda kas hastalığı vardır. Bu yüzden ceviz, fındık, fıstık, balık ve vitaminlerin çok olduğu lif içerikli gıdaları tüketerek kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Beslenme ve düzen sağlıklı yaşamanın kuralıdır.
  • Kalp ritimlerinde yavaşlama, nefes alırken zorlanmalar meydana gelir. Özellikle işe giden kişilerin bu tür sorunlar ile karşılaştıklarında iş hayatlarında verimli olamadıklarını görebilmekteyiz.

Kas Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu insan kas hastalığı yüzünden sürekli ilaç kullanmak zorunda kalır. Bunu mecburen kullanırlar. Fakat bunun bilinçli bir şekilde doktor tavsiyesi altında olması gerekir. Doktor tavsiyesi olmayan ilaçların kullanımı size zarar verebilir. Yapılan her şey sizin aleyhinize işler. Bu nedenle sağlıklı kalmanın en güzel yolu bilinçli olmaktır. Kas hastalığının tedavisi nasıl yapılır derseniz, bunlar doktor kontrolü altında ilaç yolu ile ya da sağlıklı bir şekilde beslenerek bunu doğal yollar ile gerçekleştirebilirsiniz. Birçok cerrahi uygulamalar gerekebilir. Bunun dışında basit egzersizlikler yaparak daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu