Karın Şişliği Nedir? Niçin Olur?

Günümüzün sıkça görülebilen hafif dereceli sağlık sorunlarından biri de karın şişliği sorunudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen karın şişliği sorunu özellikle de uzun süre etkili olduğunda bireyin iş ve sosyal aktivitelerinde olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Dolaysıyla uzmanlar karın şişliği sorununa önem verilmesi gerektiğinin altını çizmekte ve bu sağlık sorununun belirtilerinin görülmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedirler. Peki nedir karın şişliği ve niçin olur dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımıza cevaplar sunalım. İlk olarak karın şişliğinin tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Karın Şişliği Nedir?

Karın şişliği; Karın bölgesinde meydana gelen dolgunluk ve gerilme olarak tanımlayabiliriz. Çoğu zaman özellikle de sindirim sisteminin normal işlevinin bozulması ve bağırsak gazında artış olmasına bağlı olarak meydana gelebilen karın şişliği sorununun aynı zamanda birçok sebepleri de bulunmaktadır.

Karın Şişliğinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Karın şişliğinin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de karın şişliğinin başlıca nedenleri hakkında bilgiler sunalım. Karın şişliğinin başlıca nedenleri şunlardır;

  • Düzensiz sindirim
  • Bazı gıdalara duyulan alerjik reaksiyonlar
  • Bağırsak kanalında meydana gelen tıkanıklıklar
  • Kabızlık sorunu
  • Bağırsak parazitleri
  • ”Divertikülit” ismi verilen kalın bağırsak hastalığı karın şişliğinin başlıca sebepleridir.

Karın Şişliğinin Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Karın şişliğinin teşhisinde bazı ultrasonografi testlerine başvurulmaktadır. Bu testler sayesinde karın bölgesi detaylı olarak incelenmekte ve soruna neden olabilen etkenler kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Karın şişliğinin teşhisi aynı zamanda tedavisini de uygun biçimde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Karın Şişliğinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Karın şişliğinin tedavisi oldukça basittir. Tedavide ilk olarak karın şişliğinin nedenlerinin neler olabildiğinin tespiti amacıyla bazı testler uygulanmakta ve sonrasında uygun görülen ilaç yöntemlerine başvurulmaktadır. Karın şişliğinin tedavisinde genel olarak karın şişliğini normal duruma getiren ilaçlar kullanılmaktadır. Rahatsızlığın oluşumuna ne nedenine bağlı olarak gerektiğinde cerrahi müdahaleye de başvurulabilmektedir.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar karın şişliği hakkında bazı uyarılarda bulunmaktadırlar. Uzmanlar karın şişliğinin görülmesi halinde hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar karın şişliğinin bazı iç hastalıkların da habercisi olabildiğinin altını önemle çizerek bu nedenle karın şişliğinin hafife alınmaması gerektiğinin de altını önemle çizmektedirler. Dolaysıyla karın şişliği rahatsızlığına maruz kalanların vakit kaybetmeden doktora başvurmalarından faydalar bulunmaktadır. Makalemizde karın şişliği ve nedenleri hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Karın şişliği sorununuz için doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu