Karadağ’a Nasıl Gidilir (Avrupa)

Balkanların Adriyatik denizi kenarındaki, doğa ve denizi ile tatilcilerin göz bebeği olan Karadağ, 13.812 km²’lik yüz ölçümü ve 623,000’e yaklaşan nüfusu ile bir şehir-ülke konumundadır. başkenti Podgorica olan ülkenin komşuları, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek’tir. Osmanlı, Sırp, Hırvat ve İtalyanlar gibi birçok ülkenin egemenliği altında kalan ülke, 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. tam anlamıyla bir turizm cenneti olan Karadağ, turizm gelirlerinin yanında az da olsa yer altı maden kaynaklarından da gelir elde etmektedir.

Her yıl ülkeye gelen turist sayısını artıran bu küçük ülke, özellikle dalış, doğa yürüyüşü, kayak ve tırmanma tutkunlarının uğrak yeri haline gelmiştir. Son yıllarda inşaat, turizm ve eğlence sektörleri başta olmak üzere, büyük yatımcıların gözde ülkesi olan Karadağ, gelişmesini süratle sürdürmektedir. Sanayisi gelişmediğinden, tarım alanları ve kıyıları neredeyse bakir durumunda olup yatırımcıların ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Türklerin çok sevildiği bir ülke olan Karadağ, Türk halkına vize uygulamaması dolayısıyla da Türkiye’den de çok fazla turist gelmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Karadağ’ın bütün sahil kesimleri ve denizi görülmeye değer yerlerin başında gelmekte, neredeyse her kıyıdan denize girilebilmektedir. Camileri ve saat kulesinin mimarisiyle Osmanlıyı hatırlatan çarşısının, tarihi Ortodoks kilisesinin ve uygun alışveriş imkanlarının bulunduğu başkent mutlaka görülmelidir. Eski kiliseleri ve tiyatrolarıyla ünlü Kotor şehri, körfezinin de güzelliğiyle turistleri kendine çekmektedir. Müzik festivallerinin merkezi ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Perast misafirlerine unutulmayacak anılar yaşatmaktadır. Durmitor Milli Parkı, doğa gezisi yapmak isteyenlerin ve fotoğrafçılık sanatıyla ilgilenenlere olağanüstü güzellikler sunmaktadır. Eğlenceyi özellikle de gece eğlencelerini sevenler için Budva bu konuda sınır tanımamaktadır.

Ulaşım Ve Konaklama

İstanbul’dan 2 saate yakın bir uçuş süresiyle, kara yolu ile 15 saate yakın bir sürede ulaşılabilmektedir. Konaklama ve yemeklerin ucuz olduğu ülke temiz otelleriyle dikkat çekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu