Kapak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp kapak hastalıkları kalp kapakları içerisinde oluşan ya da doğuştan gelen hastalıklardandır. Kalp yetersizliğine ve kalp ritim bozukluklarına sebep olabilir. Kalbimizde dört adet kapakçık bulunur.

Kalp kapak hastalıkları genellikle ülkemizde yaşanan coğrafyanın yaşam kalitesine göre yaygınlık gösteren bir hastalıktır. Ölümlerin yüzde 1 ile 2’si kalp kapak hastalıkları sebebi ile oluşur. Yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur ve ilerlediğinde felç ve ritim problemlerine yol açar. Kapakların görevi esasen kanın tek yönlü akmasını sağlamaktır. Bu da kanın geri kaçışını engeller. Bu hastalığın oluşmasındaki en yaygın sebep genç yaşlarda görülen bir boğaz enfeksiyonu sonucu  başlayan iltihabi akut romatizmal ateş isimli rahatsızlıktır. Ayrıca kapakların yapısal şekilde bozukluğu, kalp boşlupunda genişleme, koroner arter hastalıklar, hipertansiyon da kalp kapak hastalıklarına sebep olabilir.

Kalp Kapak Hastalıkları Belirtileri

Kalp kapak hastalıkları pek çok farklı şekilde ortaya çıkar. Bu aslında kalp kapak yaprakçıklarını oluşturan dokulardaki sertleşme sebebinden ötürüdür. Hastalığın şekline göre de belirtiler değişecektir. Eğer kalp kapak kaçakları yavaş seyirli şekilde görülüyorsa uzun bir süre belli bir belirti oluşmaz. Ancak kapak darlığı hemen belirti gösterir. Genel olarak en çok şikayet de kalp kapaklarındaki darlık ve yetmezlik olan kişilerde görülür. Nefes darlığı yaşanabilir. Ciddi öksürükler görülebilir. Çarpıntı şikâyeti ile gidenlerde olabilir. Ayaklarda şişlik, sık sık soğuk alma, hassasiyet görülür. El ve ayaklarda üşüme ve morarma da rastlanabilir bir durumdur.

Kalp kapak hastalıkları belirtileri arasında en çok görüleni ise yorgunluktur. Genelde bu kişiler çok çabuk yorulur ve kendilerini halsiz hissederler. Moral bozuklukları yaşadıklarında ciddi bir halsizlik ya da çarpıntı şikâyeti duyabilirler. İleriki dönemlerde bacaklarda şişlikler olabilir. Nefes darlıkları gece uykuda da kendini gösterebilir.

Kalp Kapak Hastalıkları Tedavisi

Kalp kapak hastalıkları aslında iki grupta incelenir. Bu kalp kapak darlığı ve kalp kapak yetersizliğidir. Birtakım incelemeler göz önünde bulundurularak kişinin kalp kapak rahatsızlıkları hafif, orta ya da ciddi şiddetlerde olacak şekilde sınıflandırılır. Bu hastanın kişisel verilerine göre değişir. Hafif ve orta şiddetteki kalp kapak hastalıkları için ilaç ile tedavi uygulanabilir.

Kalp kapak hastalığı tedavisi ciddi hastalar için ameliyat sürecine gidebilir. İlaç tedavisinde hastalığın seyri hafifletilmeye çalışılır. Tıptaki gelişmeler ile birlikte son yıllarda bazı ciddi kalp kapak hastalığı tedavileri ameliyatsız da gerçekleşiyor. Kalp kapak değişimi denilen durum ameliyatsız şekilde de yapılabiliyor. Ancak bu tedaviler ameliyat olması durumu çok riskli olan kişilerde tercih edilmekte. Bazen kapak hastalıkları kapak değiştirilmeden protez ile de tedavi ediliyor. Göğüs kemiği açılmadan koltuk altı bölgesine yakın bir yerden küçük kesikler ile ameliyat tamamlanabiliyor. Son beş sene içerisinde kapak hastalıkları tedavisi için ameliyatlar çok başarılı şekilde gerçekleşmekte ve risk gittikçe aza indirgenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu