Kansızlık Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık, toplumda yaygın olarak görülen hastalıklardan birisidir. Özellikle kadınların birçoğu, kansızlık nedeniyle hayatlarının belirli dönemlerinde çeşitli tedaviler görmektedir. Kansızlığın farklı türleri vardır. Dünya genelinde en çok görülen türü, demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Demir eksikliği anemisi, kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıyan ve rengini veren hemoglobin değerinin düşmesidir. Hemoglobin sayısı, kadınlarda 12, erkeklerde 14 olarak belirlenen referans değerlerinin altına düştüğünde, kişiye anemi teşhisi koyulur.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

   Halsizlik: Vücut direncinin düşmesi, kişinin kendini her daim yorgun hissetmesi, kansızlık belirtileri arasında ilk sırada gelir.

 Ciltte solgunluk: Kan değerlerinin düşmesine bağlı olarak, kişinin yüzünde herkes tarafından farkedilecek bir solgunluk gözlenir.

 Dikkat bozukluğu: Kansızlığı bulunan kişiler,konsantrasyon sıkıntısı çekmektedir. Dikkatlerini kolay kolay toplayamazlar, zaman zaman unutkanlık yaşarlar.

    Agresiflik: Kansızlık, kişilerin değişken ruh halleri sergilemesine de sebep olan bir hastalıktır. Anemi hastası olan kişiler, sağlıklı kişilere oranla daha sinirli ve agresif tavır sergilerler.

    Kulaklarda uğuldama: İleri derecede kansızlık hastalığında, kişinin kulağında uğuldama, çınlama ve tıkanıklık durumları gözlenebilir.

  Ağız yaraları: Her hastada görülmese de ağız yaraları, kansızlık hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır.

    Dudak çatlakları: Bünyede, kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobin değerlerinin düşmesi, doğal olarak vücutta birçok farklı belirti şeklinde kendini göstermektedir. Dudak çatlakları da bunlardan birisidir.

   Tırnak kırılması: kansızlık, tırnakların çabuk kırılmasına da neden olur. Bu tamamen, hemoglobin değerinin düşmesiyle tüm vücut düzeninin alt üst olmasına bağlıdır.

    Üşüme: Çok üşünecek havalar olmadığı zamanlarda bile, anemi hastalarının üşüdüğü görülmektedir. Kansızlık, el ve ayaklarda bir soğuma oluşturduğundan, kişi sürekli üşüyebilir.

  Saç dökülmesi: Kansızlığı bulunan birçok kişi, saç dökülmesinden şikayet etmektedir. Kansızlığa bağlı oluşan bu durum, gerekli tedavinin uygulanmasıyla düzelmektedir.

 Sürekli uyku hali: Vücut direncinin düşmesine bağlı olarak anemi hastası, kendini sürekli yorgun hisseder ve uykuya eğilimi fazladır.

Kansızlık Neden Olur?

Demir eksikliğinin nedenleri çok farklıdır. Ancak en başta gelen nedeni, demir alımının az olmasıdır. Özellikle diyet yapan bayanlar, vücutlarına gereken demiri almazsa kansızlık başlar. Ayrıca hamileler, lohusalar veya normal kilodan az doğan bebeklerde de, demire ihtiyaç fazladır. Eğer gerekli şekillerde alınmazsa, kansızlık kaçınılmaz olur. Çayı kahveyi bol tüketmek, kansızlığın nedenlerindendir. Kadınların adet dönemlerinin yoğun kanamalı geçmesi, düşük ve kürtajlar da, önemli oranda kan kaybı yaşattığından kansızlığa sebep olmaktadır.

Kansızlığın Tedavisi

   Kansızlığın tedavisi için gereken muayeneler sonucu doğru teşhisin koyulması oldukça önemlidir. Tahlil sonuçlarına göre hastalığın seviyesi ve ilerleme derecesi ile hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak tanı koyulur. Sonrasında, kansızlığın türüne göre tedavi uygulanır. Önemli olan, demir eksikliğine neden olan faktörü tedavi etmektir. Kansızlık derecesinin fazla olmadığı kişilerde, daha çok ilaç tedavisi uygulanır. Yaklaşık 3 aylık bir süreci kapsayan ilaç tedavisi, ilaçların bitiminde hasta tekrar kontrole çağrılarak devam ettirilir. Bazı hastalara ise, ilaçlar iğne şeklinde verilir. Kan değerleri oldukça düşük olanlarda, damardan kan ya da kan ilacı da verilebilmektedir. Akdeniz anemisi gibi daha da ciddi anemi durumlarında, kemik iliği nakline kadar ciddi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu