Kanser Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Kanser türleri hakkında bilim adamları sayesinde gün geçtikçe daha farklı, ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. Kanser hakkında ilginç bilgiler nelerdir? İşte bu sorunun cevabı aşağıda…

1) Kanser Kelimesi Latince Yengeç Kelimesinden Gelir

Kanser kelimesi eski çağ doktorlarının kanser hastalığı hakkında yaptığı araştırmalardan ana gövdeden çıkan damarların yengeç hayvanına benzetildiği için ismini cancerous yani yengecim si olarak kullanmışlardır.

2) Kanser İlk Olarak Antik Mısırda Görüldü

Kanser hastalığı ilk olarak milattan önce 1600’lü yıllarda Antik Mısır’da Edwin Smith Papirüs isimli bir kişide görülmüştür. Bir meme kanseri olmuştu ve yangın tatbikatı adı verilen bir aletle alınması anlatılıyordu. Ama doktorlar tedavisi olmayan hastalık olarak söylemişlerdi.

3) Solaryumdan Kaynaklanan Cilt Kanseri Sigaradan Kaynaklanan Ölümlerden Daha Fazla

Solaryumdan kaynaklanan kanser ölümü sigaradan kaynaklanan akciğer kanseri ölümlerinden daha fazladır. Yani yapılan araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletlerinde solaryumdan kansere yakalanan ve ölen insan sayısı 420 bindir.

4) Tüm Kanser Türlerinin Yarısından Fazlası Engellenebilir.

Araştırılan bilgilere göre tüm kanser türlerinin yarısından fazlası engellenebilir. Gelişmemiş bir ülke de ise kanser türlerinin %60 ı engellenebilir.

5) Kanserin Türleri

Kanser tek bir hastalık değildir. Kanserin günümüzde 200 den fazla türü vardır. 200den fazla çeşidi olması ile herkese uyacak bir tedavi yerine kişiye uygun tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

6) Tüysüz Köstebek Farelerinin Kansere Bağışıklıkları Var

Bu yeraltı memelilerinin kansere karşı bağışıklıkları vardır. Bu canlıların vücutlarında bolca hiyalüronik asit bulunduğu için bu kanserin büyümesini engeller ve kanseri yener. İleride belki bu yöntem insanlarda da kullanılabilir.

7) Kanserden Kurtulmuş İnsanlar

Dünya çapında kanserden kurtulmuş tam olarak 28 milyon insan var. Son 10 yılda yapılan araştırmalara göre kanserin her zaman ölümle sonuçlanan bir hastalık olmadığı gözlemlendi.

8) Meme Kanseri Sol Memede Daha Sık Görülür.

Meme kanseri olan bir insanda sol meme kanseri olma olasılığı sağ memeye karşı %10 ile %15 oranda daha fazladır. Bunun sebebi vücudun sol tarafı kansere daha yatkın olmasıdır.

9) Dünya Kanser Günü

Her şeyin kendine özel bir günü olduğu gibi kanserinde kendine özel bir günü vardır. Kanserin günü ise 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak adlandırılır.

10) En Sık Görülen Kanser Türleri

Dünya da en sık görülen kanser türleri yumurtalık, prostat, rahim ağzı, yemek borusu, mide ve bağırsak kanserleri, meme, akciğer, baş-boyun kanserleri ve rahim kanserleri gibi kanserler diğer kanserlere oranla daha sık görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu