Kanlı İshal neden olur?

Dışkının olması gerekenden daha fazla sulu ve kanlı olması durumu hastalığıdır. Dışkıda ki kan rengi parlak kırmızı veya kestane renginde olmasıdır. Bu nedenle kanlı ishalin nedenleri arasında hemorait ve anal fissür gibi hasatlıklardan kaynaklanması daha yüksek orandadır. Rüptüre özofagus varisleri ve peptik ülser kanaması hayati tehlikesi söz konusu olabilir. Akut ishal 7 ile 10 gün arasında geçmesi gereken bir ishal çeşididir. Kanlı ishalin neden kaynaklandığını anlamak için doktor muayenesinden geçilerek bazı testlerin yapılması gerekir. Testler sonucunda hemolitik üremik sendrom kan basıncı, kan sayımı ve böbrek fonksiyonlarını yerine getirebildiğini anlamak için gerekli tespitler yapılmalıdır.Ülseratif kolit de olabilecek diğer bir nedendir. Enfeksiyonlar da kanlı ishale neden olmaktadır.

Kanlı İshalin Belirtiler

Sıvı dışkılama, büyük abdesti tutamama, susuzluk çekme, kusma ve mide bulantısı, halsizlik, acil dışkılama isteği kanlı ishalin belirtilerinin başında gelmektedir.
Ana nedenleri ise üşütmek, soğuk algınlığı, yüksek derecece alkol tüketmek, virüs ve bakterilerin vucuda girmesi ile bu hastalığın başlamasına sebep olmaktadır.

Kanlı İshalin Tedavi Yöntemi

İshalin olması, vucutta fazlasıyla su kaybı yaşanmasına neden olur. Su kaybını önlemek için hastanın bol bol su içmesi gerekir.

İçtiği suyun kaliteli olması gerekir. Kalitesiz su tükettiğinde içinde mikrop olabileceğinden dolayı ishal geçmeyerek daha fazla ağırlaşacaktır. Bu yüzden önceden kaynatılmış su daha kaliteli olacaktır.

Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra el bakımına daha çok dikkat edilmesi gerekir. Mikropların yayılması önlenmelidir.

Dondurulmuş gıdalar tüketiliyor ise son kullanma tarihine dikkat edilerek tüketilmesinde fayda vardır.

İshal Tedavisini Kolaylaştıracak Gıdalar

İshal durumunda dışkının sertleşmesini sağlamak için düşük lifli gıdalar tüketilmelidir.
Beyaz pirinç ishali bastırabilmek için tüketilebilir. İshal boyunca pirinç yemekten sıkılmış durumda iseniz yarım kase pirinçi üç kase suda bekleterek suyunu içmekte fayda sağlayacaktır.

Sindirim sistemini yormayan diğer bir gıda ise muzdur. İshal sırasında vucutta kaybedilen potosyum muzda fazlasıyla bulunmaktadır. Muz sayesinde vucutta kaybedilmiş olan mineralleri geri kazanarak ishal süresini kısaltmaya yardımcı olacaktır.
Limon suyu da ishal için oldukça fayda sağlamaktadır. Günde 3 kez veya 5 kez taze sıkılmış limon suyu ishale neden olan mikropların yok olmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu