Kan Grupları Nelerdir Ve Özellikleri

Günümüzde birçok bireyler tarafından merak edilen sağlık konularından biri de kan gruplarının neler olduğu ve özelliklerinin neler olduğu konusudur. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu konumuz hakkında sizlere ve merak edenlere uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda hemen bilgiler sunalım. Dilerseniz ilk olarak kan grupları hakkında bilgiler sunalım.

Kan Grupları Türleri Nelerdir?

Kan grupları kendi içerisinde bazı türlere ayrılmaktadırlar. İşte kan grupları türleri ise şunlardır;

  • AB grubu RH negatif kan grubu: Kanın içeriğinde hem A hem de B geninin yer alması ve RH faktörünün de yer almadığı kan grubudur. Kan grupları içerisinde en fazla bulunan kan grubu olarak bilinmektedir.
  • AB grubu RH pozitif kan grubu: Kan gruplarını belirleyen A ve B genlerine sahip ve RH faktörünü de bünyesinde bulunduran kan grubudur.
  • 0 grubu RH negatif kan grubu: Kanın içeriğinde A ve B genlerinden hiçbirinin yer almadığı ve RH faktörünün de yer almadığı kan grubudur.
  • 0 grubu RH pozitif kan grubu: Kanda A ve B genlerinin yer almadığı ancak RH faktörünün de yer aldığı kan grubudur. A ve B maddeleri ise antijen bir yapıya sahiptir.

Kan Gruplarının Önemi Nedir?

Kan gruplarının türleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de kan gruplarının önemi hakkında bilgiler sunalım. Kan gruplarının birçok açılardan önemi bulunmaktadır. Kan gruplarının önemi ise şu şekilde olabilmektedir.

  • Bireyler arası kan grubu uyuşmasında önemli bir konuma sahiptir.
  • Çeşitli hastalıkların giderilmesi aşamasında önemli bir konuma sahiptir.

Kan Grubumuzu Nasıl Öğrenebiliriz?

Birçok bireyler hangi kan grubunda bulunduğu hakkında bilgi sahibi değillerdir. Günümüzde bireylerin hangi kan grubunda olduklarının tespit açısından birçok sağlık kuruluşları hizmetler sunabilmektedir. İlgili kurumların kan grubu öğrenme merkezleri sayesinde bireyler hangi kan grubuna sahip olduğunu kolayca öğrenebilmektedirler.

Kan grubumuzu nasıl öğrenebiliriz hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kan grupları nelerdir ve özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Not: Makale kan grupları ve özellikleri hakkında bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Kan grubunuzu öğrenmek için sağlık kurumuna başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu