Kamboçya’da Yemek Kültürü (Asya)

Asya ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi Kamboçya’da da, insanların toplu olarak bulunduğu her yerde yemek tezgah ve masalarını görmek mümkündür. Bu bir pazar yeri, iş merkezlerinin yoğun olarak bulunduğu bir cadde veya herhangi bir sokağın başı bile olabilir. Çoğunlukla yemekler bu tezgahlarda hazırlanır ve sunulur. Böyle yerlerde ucuz yemeği tercih edenlerin, hijyen kurallarını unutması gerekir. Kamboçya mutfağı genel olarak Fransa ve Tayland mutfaklarından etkilenmiş olsa da, Çin mutfağının etkileri de azımsanmayacak kadar fazladır. Kamboçya yemeklerinde et ve deniz mahsulleri menülerin en başında bulunur.

Ülkede neredeyse bütün hayvanların yendiği söylenebilir. Bunların içinde böcekler ve örümceklerde önemli bir yer tutar. Çoğumuzun sevdiği ve beslediği köpekler ise en sevilen ve değer verilen misafirlere sunulan ana yemeklerin başında gelir. Tavuk yemekleri, menülerde sıklıkla bulunur ve Avrupa ülkelerinden gelen turistler tarafından daha çok tercih edilir. Yemeklerin yanında genellikle ekmek verilmez, ekmeğin yerini ise tuzu neredeyse yok denecek kadar az olan pilav almıştır. Yemeklerden sonra sunulan tatlılar ise genellikle meyvelerden yapılan ve az şerbetli tatlılardan oluşur.

Lokantalarda Sunulan Yemek Çeşitleri

Çoğunlukla et ve et ürünlerinin tercih edildiği ülkede, lokantalarda sabah kahvaltısında genellikle çorba ikram edilir ve makarnadan yapılan çorbalar daha fazla rağbet görmektedir. Yumurtayla kızartılmış toflu da bazı bölgelerinde çorba kadar yaygındır. Et yemek istemeyenler için pirinç ve sebzeyle yapılan yemekler de bulunur.

Deniz mahsullerini sevenlerin ise çok fazla alternatifleri bulunur, karides ve mavi yengeç en çok tercih edilenler arasındadır. Fransız usulü pişmiş biftek gibi damak zevkinize uygun et yemeklerini de bulmak mümkündür. Yemekle birlikte sunulan şarapların çoğunun içinde güç verdiğine inanılan akrep ve yılan bulunmaktadır. Ekvator ülkesi olan Kamboçya’da meyve çeşitliği oldukça fazladır ve bazıları da pişirilerek ikram edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu