Kamboçya Krallığı’nın Başkenti: Phnom Penh

Kamboçya’nın başkenti olan Phnom Penh 2, milyonluk nüfusuyla ülkenin önemli siyasi ve ticari bölgesidir. Phnom Penh’in tarihi 15. yüz yılına kadar dayanmaktadır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Phnom Penh Indochina yarım adasın da kurulan bu şehir 1863 1953 yılları arasında Fransa’nın sömürgesine maruz kalmıştır. Kamboçya 1950’li yıllarında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Kamboçya bağımsızlığını ilan ettikten kısa bir süre sonra 70’li yıllarında Kızıl Kemerler baskısı nedeniyle tekrar kuşatılmıştır. Kuşatmanın ardından şehir büyük ölçüde boşaltılmıştır. Şehir boşaltılmasının ardından 80’li yıllarında tekrar nüfus artışı başlamıştır. 90’lı yıllara gelindiğinde ise ekonominin de düzlemesiyle birlikte ülke hızla büyümekte ve gelişmektedir. Ülke sadece son 10 yıldır gelişmekte ve yakın dönemde yaşadığı kötü günlerin bırakmış olduğu yaraları sarmaya çalışmaktadır.

Phnom Penh

Phnom Penh şehri turizm açısından pek fazla tercih edilmemektedir. Phnom Penh şehrinde Budist tapınaklar ve Fransız sömürge dönemin den kalan çeşitli binalar görülmektedir. Phnom Penh şehrin de bulunan kraliyet sarayı ise 15. yüz yılında yapılmıştır. Şehirde bulunan ulusal müze ve merkezi binalar Fransız dönemin de inşa edilmiştir. Kararlı bir tavırla çalışan Phnom Penh şehri eski günlerine biran önce geri dönmek için çalışmaktadır.

Tonle Sap nehrinin batı tarafına kurulmuş olan şehrin merkez bölgelerinde lüks denilebilecek kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Şehir merkezi dışında kalan diğer bölgeler ise çokta iç açıcı olmayan sıradan sokaklardan oluşmaktadır. Şehir aşırı turistik bir bölge olmadığından dolayı tatile gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız da gerekmemektedir. Şehirde ulaşım genel olarak motorlar yapılmaktadır. Şehirde ulaşım ve konaklama ülkenin başkenti olmasına rağmen birçok bütçeye göre oldukça uygun fiyattadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu