Kamboçya Gezi Rehberi

15 Milyonluk nüfusa sahip Kamboçya çok partili anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Phnom Penh iki milyonluk nüfusu ile ülkenin başkentidir. Ülke Birleşmiş Milletlerin en az gelişmiş kategorisinde yer almaktadır. Kamboçya 1953 te bağımsızlığını ilan etmeden önce 115 yıl Fransız himayesinde kalmıştır. 1975 ve 1979 yılları arasında kızıl kemerler döneminde iki milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir. Günümüzde bile Kamboçya halkını gözlerine batığımız zaman bu acı yıllar resmen gözlerinden okunmaktadır.1993 yılından beri ülkede barış dönemi yaşanmaktadır.

Kamboçya Gezilecek Yerler

Siem Reap

Kamboçya’nın kuzey batısında yer alan temiz sokakları, her bütçeye uygun konaklama alternatifleri, dünya mutfağından tadabileceğiniz harika lezzetleri sunan restoranları, akşamları tıklım tıklım dolu olan barları ile eğlenebileceğiniz güzel bir şehir. Tonle sap gölünde su üzerindeki evleri, Pazar yerleri ve çok güzel kafeleri ile görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir.

Angkor Wat Tapınakları

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Angkor Wat Tapınakları şehrin yaklaşık 6 km kuzeyinde yer almaktadır. Yılda iki milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Bu tapınakları gezmek için neredeyse bir gününüzü buraya ayırmanız gerekmektedir. Girişler ücretlidir.

Phnom Penh

Ülkenin Başkenti olan Phnom Penh savaş dolu yılların hatıralarını taşıyan müzeleri, lüks kafeleri, restoranları ve çarşıları, pazarlarını gezebilirsiniz.

Sihanoukville

Kamboçya’nın en güzel kıyı şehri olma özelliğini taşıyan Sihanoukville ucuz konaklama alternatifleri, eğlenceli ve hareketli gece hayatı ve çok güzel plajları ile dikkat çeken bir tatil beldesidir. Denizi seven tatilciler için Kamboçya’da görmeniz gereken en önemli yerlerden biriside Sihanoukville dir.

Kamboçya’da Diğer Gezilecek Yerlere Örnek Vermek Gerekirse:
Bambu Adası, Poom Barang, Kampot, Kep, Koh Kong, Koh Russei, Kraliyet Sarayı görülmesi gereken başlıca yerlerden bazılarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu