Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Toplumlarda en sık görülen kalp hastalıklarından biri de kalp yetmezliği hastalığıdır. Özellikle değişen hayat koşullarına bağlı ortaya çıkabilen kalp yetmezliği hastalığı erken müdahale edilmediği takdirde beraberinde çok daha tehlikeli kalp hastalıklarına yol açabilmektedir.

Günümüzde özellikle 50 yaş üstü bireylerde sıkça görülen kalp yetmezliği hastalığı bireyin genel sağlığını ciddi oranda tehdit eden kalp hastalıklarının başında gelmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bireyin genel sağlığını olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda sosyal yaşamını da olumsuz etkileyen kalp yetmezliği hastalığı beraberinde bir çok belirti ve nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalp hastalıklarıyla ilgili gerçekleştirilen bazı araştırmalar sonucunda dünya toplumlarının önemli bir kısmında bulunan kalp yetmezliği hastalığı ayrıca son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü’nün de gündem konularından biri olmuştur.

Özellikle sigara ve alkolün birçok hastalıklarda olduğu gibi kalp yetmezliği hastalığının meydana gelmesinde etkin rol oynadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uzmanların da altını önemle çizdiği sigara ve alkol kullanımı sadece kalp yetmezliği hastalığını değil aynı zamanda birçok kalp hastalığının oluşmasında ve ilerlemesinde etkin bir rol oynadığının belirtmesi üzerine başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok sağlık kuruluşu bu konuda birçok önlemler almış ve toplumları bu konuda uyarmıştır. Erken müdahalenin hayati bir öneme sahip olduğu kalp yetmezliği hastalığı gelişim aşaması itibariyle zamanında müdahale edilemediği takdirde bireyin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar kalp yetmezliği hastalığının ilk belirtisi görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Taşıdığı riskler nedeniyle ciddi bir kalp hastalığı olan kalp yetmezliği kalbin vücudun ihtiyaç duyduğu temiz kanı pompalamakta yetersiz kalması durumudur. Bu duruma kalp yetmezliği denilmektedir.Kalp yetmezliği hastalığında kalp sağlıklı bir biçimde çalışmasına rağmen özellikle kanı vücut dokularına ulaştırması konusunda bazı sorunlar yaşamaktadır. Kanın vücutta bulunan birçok dokuya yeteri kadar ulaşmaması halinde kan damarlarda birikmeye başlamakta ve bununla birlikte kalp bölgesinde yer alan tüm kaslar aşırı biçimde zayıflamaya başlamakta kalp kaslarının zayıflaması sonucunda ise böbrekler su ve tuz yoksunluğuna uğramaktadır. Vücudun en başta kol, bacak ve akciğer bölgelerinde olmak üzere bazı uzuvlarında meydana gelen sıvı birikimleri sonucunda ise kalp yetmezliği hastalığı meydana gelmektedir.

Kalp Yetmezliği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tüm kalp hastalıklarında olduğu gibi kalp yetmezliği hastalığının da bazı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Göğüs bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • Nefes almakta güçlük çekilmesi
 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk
 • Grip, nezle gibi en basit rahatsızlıklara karşı direnç gösterememe
 • Ayak bileklerinde meydana gelen şişlikler
 • İştahın önemli derecede azalması
 • Aşırı kilo kaybı
 • Sık idrara çıkma durumları
 • Kalp ritimlerinde meydana gelen bozulmalar
 • Akciğerlerde meydana gelen kan birikimleri kalp yetmezliği hastalığının başlıca belirtileridir.

Kalp Yetmezliği Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

 • Kalp yetmezliği hastalığının en önemli nedenlerinden biri kalp kaslarında meydana gelen kasılmalardır. Kasların kasılmalarının kısıtlanması durumunda kalp yetmezliği sorununu tetiklemektedir.
 • Kalbin sağlıklı çalışmasına rağmen kanı tam anlamıyla pompalayamaması durumu
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Hipertansiyon
 • Kalp kapakçıklarında meydana gelen problemler
 • Sigara ve alkol tüketimi

Kalp Yetmezliği Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

 • Kalp yetmezliği hastalığı yukarıda belirtilen nedenler doğrultusunda hareket eden bireylerde görülme olasılığı yüksektir.
 • Bununla birlikte sigara ve alkol kullanan bireylerde
 • Hiper tansiyon hastalarında
 • Kalp kapakçığı ameliyatı geçirmiş bireylerde
 • Kalp ve damar rahatsızlığı olan bireylerde

Kalp Yetmezliği Hastalığını Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Hastalık teşhisinde uygulanan ilk adım ilgili doktorun hastaya sigara ve alkol kullanımı konusunda detaylı bilgiler almasıdır. Bu konu hakkında bilgiler alındıktan sonra doktor talimatı doğrultusunda kalp yetmezliğinin tam olarak saptanabilmesi ve hangi aşamada olduğunun saptanabilmesi amacıyla laboratuvar ortamında bazı tetkik ve testler yapılmaktadır. Test sonuçlarını değerlendirmeye alan ilgili doktor gerek görmesi durumunda ise efer kapasitesinin ölçülmesi amacıyla bazı tetkikler de uygulanabilmektedir.

Kalp Yetmezliği Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kalp yetmezliği hastalığı zamanında müdahale edildiği ve ileri safhaya ulaşmadığı durumlarda tedavisinde ilk olarak ilaç yöntemleri kullanılmaktadır. Doktor tarafından reçeteli olarak yazılan ilaçlar sayesinde kalp ritminde meydana gelen bozukluklar kısa sürede onarılmakta ve kalbin tüm işlevlerini kusursuz yerine getirmesi sağlanmaktadır. Ancak kalp yetmezliği hastalığı ileri boyutlara ulaşması durumunda ise doktorun gerek görmesi durumunda ameliyat yöntemi uygulanabilmektedir. Hastalığın aşama kademesi göz önünde bulundurularak doktor gerek görmesi halinde hasta hastanede bir müddet yatabilmektedir. Kalp yetmezliği önemli bir hastalıktır. Dolaysıyla ilk belirtisi görüldüğü takdirde hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca hastalığa yakalanmamak için de en başta sigara ve alkol olmak üzere hastalığa neden olan tüm faktörlerden uzak durulmalıdır.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu