Kakulenin Faydaları Nelerdir ?

Kakule, dünyada sadece belli bölgelerde yetiştirilen ve bulunması oldukça zor olan özel bir bitkidir. Bitki Hindistan’da yetiştirilerek başka ülkelere ihracatı yapılır. Üretimi az miktarda olduğu için fiyatı son derece yüksektir. Dünyada safran ve vanilyadan sonra en pahalı bitki olduğu biliniyor. Bu değerli bitkinin şaşırtıcı faydaları bulunuyor. Ancak bitki ülkemizde yetişmiyor.

Kakule toz halde değil doğal halde satın alınması gereken bir bitkidir. Bunun sebebi fabrikasyon işlem görmüş bir bitkinin orijinal aromasını ve kokusunu kaybetmesidir. En mantıklısı satın aldıktan sonra etli bölümünü açıp tohumlarını mutfak robotundan geçirdikten sonra kullanılmasıdır. Dilerseniz bu bitkiyi çay olarak veya yemeklerinize ekleyerek değerlendirebilirsiniz.

Kukule Bitkisi Nasıl Tüketilir?

1 bardak kaynar su içerisine mutfak robotu ile taze çekilen kakule bitkisinden 1 tatlı kaşığı kadar eklenir. Yaklaşık 15 dakika demleme süresinden sonra hazır hale getirilen çay günde üç defa bir bardak tüketilir. Fakat iştah açmak amacıyla ya da gaz probleminiz varsa yemek yemeden 30 dakika içerisinde içmelisiniz.

İştah sorununu gidermek için kaynatılan kakule içerisine bal ya da esmer şeker eklenmesi gerekiyor. Eğer mide bulantısı problemi yaşıyorsanız, bu bitkiyi kaynatılan nanenin içerisine bir tutam kadar ekledikten sonra yanına bal ve limonda ilave edilerek tüketebilirsiniz. Bu yöntem mide bulantısına iyi geliyor. Ayrıca kakule kahvesi de mideye iyi geliyor.

Kakule Bitkisinin Diğer Faydaları

Dizanteri rahatsızlığına iyi geliyor. İdrar sökücü özelliği olmasından dolayı böbrekleri temizlemeye yardımcı oluyor. Mide gazı nedeniyle meydana gelen kalp hastalıklarını önlüyor. Mide bozuklukları neticesinde oluşan migren hastalığına iyi geliyor. Ağız kokusunu gidermekle beraber akciğerler için antiseptik özellik taşıyor. Boğazları yumuşatan bu bitki bronşit için yararlıdır.

Kakulenin Yan Etkileri Bulunuyor mu?

Bu bitkinin özellikle görülen bir yan etkisi bulunmuyor. Fakat yine de belli oranda ve doktor kontrolünde tüketilmesi daha doğrudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu