Kahve Ve Çay Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Kahve ve çay lekeleri özellikle kumaşlardan çıkması en zor olan lekelerdir. Kahve ve çay lekeleri nasıl temizlenir diye sorulduğunda bazı deneyimlerden yola çıkarak önerilerde bulunabiliriz. Özellikle insanlar araba kullanırken ya da koltuklarında televizyon izlerken giysilerine, arabalarına ya da masa örtülerine kahve ya da çayı damlatabilirler. Hem kahve hem de çay lekeleri oldukça zor çıkan lekelerdir ve benzer özelliklere sahiptirler.

Kahve Lekesi Nasıl Temizlenir?

İşte, lokantada evde ya da farklı bir yerde kahve içebileceğiniz için kahve lekesini çıkarmada kullanabileceğiniz malzemeleri hemen yanınızda bulamayabilirsiniz. Mesela kafedeyken üzerinize kahve lekesi damlatabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka izin isteyip lavobaya gidin ve bu leke için bir bezin ya da selpağın üstüne ılık su döküp bu lekeye bastırıp nemlendirin. Ama böyle bir durumda kesinlikle bezle kumaşı ovalamayın. Sadece üzerine bastırın.

Bunun dışında kahve ve çay lekeleri sadece bu yöntemle hemen çıkmayabilir. Bu durumda kahve ve çay lekeleri nasıl temizlenir cevabını eve geçtiğinizde bakıp sorunu çözebilirsiniz. Mesela kahve lekesi kumaşınıza işlediyse ve su ile çıkmıyorsa eve geçince öncelikle kahve lekesi olan kumaşı alın ve ters tarafını döndürün. Bu taraftan lekenin üstünden soğuk su gezdirin. Böylece kahve lekesi gevşeyecektir. Ardından lekeye detarjan uygulayıp yarım saat bu şekilde bekleyin. Sonrasında giysiyi iyice durulayıp kumaşı ılık suda yirmi dakika bekletin.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinizden, halılardan, koltuklardan ve örtülerden çay ve kahve lekeleri nasıl çıkar? Çay lekesi de aynı kahve lekesi gibi en fazla tüketilen içeceklerdendir. Bu yüzden de kullandığınız eşyalarınız defalarca çay lekesine bulanmıştır. Çay lekesi oluştuğu anda hemen çıkarılması gerekir. Aksi halde kalıcı olabilir.

Çay lekesi mümkün olduğunca hızlı çıkarılmalıdır. Eğer hızlı davranılmazsa leke o kumaşa ya da halıya yerleşip çıkması daha da zorlaşacaktır. Çay lekesini temizlerken lekenin ilk önce dış taraflarından temizlemeye başlanır. Çünkü dış taraflara çay lekesi daha az bulaşmıştır. Eğer orta kısımdan temizlemeye başlarsanız leke kumaşın üstüne daha çok yayılır ve böylece lekenin çıkması da daha zorlaşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu