Kafkas Dağları Arasında Enfes Bir Coğrafya: Dombay (Avrupa)

Rusya’nın Gürcistan sınırında bulunan Dombay, Kafkasya’nın kuzeyindeki Karaçay-Çerkezya Özerk Cumhuriyeti’nin muhteşem doğa harikalarına sahip küçük bir kasabasıdır. Dombay, yılın on iki ayı zirveleri karlı yüksek dağlarla çevrilmiştir. 1650 metrelik rakıma sahip olan kasabanın nüfusu 1700 civarındadır. Neredeyse bütün kış sporlarının yapılmasına imkan veren özelliklere sahip olan kasaba, dünyaca ünlü bir turizm merkezi haline gelmiştir. Kayak pistleri, Avusturya ve İsviçre de olanlarla yarışacak kadar güzeldir.

Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak yapılabilir. Avrupa ile Asya’nın sınırına çok yakın olan bu bölge, genel kanı olarak Avrupa sınırlarının içinde olduğu kabul edilir. Dombay’ın çok yakınında bulunan, 5642 metre ve 5621 metre yükseklikleri olan iki zirveli Elbruz dağı, Rusya’nın en yüksek dağıdır. Bu zirvelere bölge halkı tarafından “Tanrıların tahtı” gibi saygı ve korku uyandıracak birçok isim verilmiştir. Dünyaca ünlü bu dağın üzerinde çok sayıda buzul bulunur. Bir rivayete göre ilk bizonlar ve mamutlar yeryüzünde burada yaşamış ve bizon anlamına gelen dombay ismi bu yüzden verilmiştir.

Gezilecek Yerler

Teberda nehri üzerinde kurulmuş bulunan kasabaya gidildiğinde, bu nehrin kıyıları misafirler için olağanüstü manzaralar eşliğinde doğa yürüyüşü ve piknik yapma imkanı verir. Bu faaliyetler özellikle Haziran-Eylül ayları arasında daha uygundur. Dombay yakınlarındaki Karagöl balık avını sevenler için en ideal yerdir. Yüzmek isteyenler için Tumanly-Kel gölü serin suyu ile beğeni kazanmıştır. Teberda Milli Parkı, misafirlerine huzurlu bir ortam, doğa fotoğrafçılığı yapacaklara ise başka yerlerde göremeyecekleri muhteşem manzaralar sunar. Kışın kayak yapmak isteyenler için kayak pistleri gerektiğinden fazladır.

Ulaşım Ve Konaklama

İstanbul’dan hava yolu ile Stavropol şehrine ulaştıktan sonra, araç kiralayarak ya da tur hizmetleriyle Dombaya gidilebilir. Kasabada herkesin bütçesine uygun konaklama hizmeti vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu