Kadın Firavun Hatşepsut’un Tapınağı, Luksor (Ortadoğu)

Antik Mısır’da hüküm sürmüş birçok firavun bulunuyor. Ancak bu firavunların hepsinden farklı olan bir firavun var. Antik Mısır’da hüküm sürmüş ilk ve tek kadın firavun Hatşepsut, yaklaşık olarak M. Ö. 1479 ile M. Ö. 1485 yıllarında tahta geçmiş, Mısır’ın altın çağını yaşadığı bir dönemde firavun olarak muhteşem bir hükümranlık kurmuş.

Kraliçe Hatşepsut’un Dillre Destan Tarihi

Babası olan 1. Tutmosis vefat ettikten sonra firavun 1. Tutmosis ile Kraliçe Ahmose’nin kızı olan Hatşepsut ile üvey oğulları 2. Tutmosis evlendi. Ancak 2. Tutmosis zeki ve irade sahibi bir firavun değildi. Kendi isteğiyle eşi Hatşepsut’u kendi makamına geçirdi. 2. Tutmosis 40 yaşında vefat ettikten sonra kocası 2. Tutmosis’ten daha şanlı ve dillere destan bir hükümranlık süren Hatşepsut, Antik Mısır’a altın çağını yaşattı.

Görkemli Firavun Hatşepsut’a Görkemli Bir Ölüm Tapınağı

Oldukça zeki ve aynı zamanda güzel bir kadın firavun olan Hatşepsut, tarih boyunca bu güçlü kişiliği ile hiç unutulmadı ve adına bir ölüm tapınağı bile yapıldı. Mısır’da Deir El Bahri bölgesinde inşa edilen ve dünyada yapılmış olan mezar tapınaklarının en eskisi ve görkemlilerinden biri olan Kraliçe Hatşepsut’a adanmış bu ölüm tapınağı günümüze kadar ayakta kalmış bir tarihi şah eser olarak karşımıza çıkıyor.

Mısır’ın Luksor şehrinin Deir El Bahri mevkinde yer alan tapınak, Krallar Vadisi bölgesinde yer alan harika bir ölüm tapınağı. Devasa bir kayalığın yanında bulunan tapınak, Hatşepsut’a aşık olan Mimar Senmut tarafından taraça şeklinde yapılmış harika ve görkemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Aynı Hatşepsut’un görkemli saltanatı gibi oldukça heybetli ve harika bir mezar tapınağı olan Hatşepsut Ölüm Tapınağı, yıl boyu birçok tarih meraklılarına, gezginlere ve ziyaretçilere kapılarını aralıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu