Kabızlık Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır ?

Sindirim sisteminin tembelleşmesi ile meydana gelen kabızlığın güncel yaşantımızda bizim kâbusumuz olduğu söylenebilir. Bir gün boyunca hareketsiz ve sürekli karın ağrısı yaşamaya katlanamazken, kabızlığın haftalarca hatta aylarca uzun bir süre zarfında gerçekleşmesi, bizi oldukça rahatsız eder. Yaşamaktan keyif alamaz hale geliriz. Bağırsakların tembelliği uzadıkça kabızlıklar meydana gelir. Kabızlık nedir derseniz vücudunuzda sizi sürekli rahatsız eden bozuk gıdaların hala midede durma şeklidir. Bunu atamadığınız sürece bu gıdalar karnınızda bozulmaya devam edecek, sindirim sisteminize zarar vererek sağlıklı sindirimler yapmamanıza neden olacaktır. Sağlığın gidişatını bozan ve yediklerinizin karnınızda ağrı yapmasına neden olan en kötü rahatsızlık kabızlıktır. Bu durumlara sadece kabızlıkta değil bir de gaz sorunlarında da aynı şekilde boy göstermeye devam ediyor.

Kabızlığın Belirtileri

 • Tuvalete giderken ihtiyacınızı karşılayamıyor, büyük abdestiniz yapamıyorsanız siz kesinlikle kabız olmuşsunuz demektir. Eğer bu durum 3 günden fazla sürmüyorsa bu geçici bir kabızlıktır. O an için yediklerinizden sindirim kanalınız geçici bir süreliğine tembelleşmiştir demektir.
 • Karında sürekli ağrı ve şişkinlik ortaya çıkıyor ise bu kabızlık belirtileri olabilir.
 • Bağırsak hareketleriniz gün içinde farklılık gösterir. Bu uzun sürdükçe ortaya kabızlık çıkar.
 • Karın altında şişmeler meydana gelir.
 • Kasıklarda ağrılar meydana gelir.
 • Mide bulantıları ve sürekli ağrıyan bir karnınız olur. En büyük belirtisi tuvaletinizin geldiğini hissedip yapamamaktır.
 • Bebek ve çocuklarda sık rastlanan bir durumdur.
 • Dışkınız oldukça sert ise ve mukoza kanamalarına yol açıyor ise kabızlığınızda ilerlemeler meydana gelmiştir.

Kabızlığın Tedavisi

Kabız insanların en büyük yaptığı hatalardan birisi hamur işlerini fazlası ile tüketmeleridir. Örneğin ekmek, patates, makarna, pirinç, bulgur kabızlığı arttırır. Bunun için lif içerikli gıdalar ve yeşil sebze ağırlıklı yiyecekleri sulu bir şekilde tüketmeniz gerekir. Midenizi yumuşatın. Siz bunu yaptığınız sürece bağırsak kanallarında rahatlamalar fark edeceksiniz. Kabızlığın tedavisi için size önereceğimiz gıdaları tüketmeniz gerekir. Bunlar;

 • Lif içeren gıdaların tüketilmesi bağırsak kanalları için ideal bir besindir. Dilediğiniz kadar yiyin bu sizleri etkilemeyecek çabuk sindirme özelliğine sahip olacaksınız.
 • Muz yemek kabızlığı arttırır. Genelde muz ve haşlanmış patatesi ishal dönemlerinde tüketmek daha doğru olur. Bunu yerine sıcak taze mercimek çorbası, kemik suyu çorbası gibi ara sıcak öğünlerden yemeniz gerekir. Mide problemleri için çorba ideal bir besindir.
 • Kuru kayısı kabızlık için birebirdir. Sizi kabızlıktan kurtararak sindiriminiz hızlandırır. Ayrıca kan yapıcı değere sahip olan kuru üzümü kabızlıkta günde bir avuç tüketmenizde yarar göreceksiniz.
 • Çiğ besinlerden mümkün oldukça uzak durun. Bazı parazitlerin karın içinde oluşması da bağırsak tembelliğine yol açabilir. Midenizde bozuk gıdalar, solucanlar olduğu sürece bu sıkıntıları yaşamaya devam edeceksiniz.
 • Bol bol sıvı tüketin. Bunlar taze sıkılmış meyve suları, su, süt için. Çay içmeyin.Fakat bebek ve çocuklarda rezene çayı, büyüklerde kayısı bitki çayı kabızlığı giderir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu