Kabakulak Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Bazı virüs türlerinin tükürük bezleri üzerinde enfeksiyon oluşturması ile birlikte, o bölgede meydana gelecek şişmelere neden olan ve bulaşıcı özelliği bulunan hastalık türüne kabakulak denmektedir. Kabakulak ismi, şişliklerin kulak altındaki bezlerde meydana gelmesinden dolayı kullanılır. Daha çok çocuklarda görülse de, çocukluk döneminde geçirmeyen yetişkinlerde de meydana gelebilecek bir hastalık türüdür. Mevsim olarak daha çok kış ve ilkbahar zamanları içerisinde görülür. Öksürük ve hava yolu teması ile bulaşma olabilir. Aynı ortamda bulunan kişiler bu havayı soludukça, hastalığa yakalanma olasılığını da arttırır.  Virüs vücuda giriş yaptıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtiler başlar. Bir kez yakalanılacak bir hastalıktır, kabakulak hastalığına vücut bağışıklık kazanmaktadır. Çocukluk döneminde görülmediği takdirde, yetişkinlik döneminde meydana gelebilir.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri

– Kulakların alt kısımlarında çeneye doğru şişlikler oluşur.
– Tükürük bezlerinden başlayan ve boğaza kadar devam eden ağrılar hissedilir.
– Yutkunma, çiğneme ve esneme hareketlerinde ağrı olur.
– Ateş yükselmesi ve baş ağrısı.
– İsteksizlik ve halsizlik durumu.
– Eğer yumurtalara virüs yayılırsa, karın ağrısı oluşabilir.
– İştahta ciddi derecede azalma görülür.
– Hastalık ve iltihaplar yayılma gösterirse boyun tutulması da olabilir.
– Mide bulantısı şiddetlenir ve kusma görülür.
– Çok az da görülse, bazı kabakulak hastalarında hiçbir belirti meydana gelmez.
– Sürekli uyuma isteği.
– Sürekli ürperme ve üşüme durumu.

Kabakulak Hastalığının Tedavisi

Her birey için aynı tedavi yöntemleri ile kabakulak hastalığının önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Belirtiler oluşmaya başladığı zaman tedavi ağrı ve şişlikleri azaltmaya yönelik uygulanır. Virüsü yok edecek şekilde etki eden bir ilaç bulunmaz. Hastaların şikayetlerini azaltacak şekilde tedaviler gerçekleştirilir ve 10-12 gün içerisinde kabakulak son bulur. Hastanın kalacağı oda sıcak kalmalı ve sürekli havalandırılmalıdır. Aynı zamanda yemeklerin yumuşak olması çiğneme açısından önemlidir. Hasta bu süreçte daha fazla sıvı tüketmelidir.

Kabakulak Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkinlerde ve çocuklarda kabakulak hastalığının en kısa sürede ve en az etki ile geçmesi için bol bol dinlenebilmek en önemli kriterdir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken diğer konular ise;

– Ateşin yükselmemesi ve hastalığın daha kısa sürede geçebilmesi için hasta yatarak dinlenmelidir.
– Kabakulak hastalığı başladıktan sonra 1 hafta boyunca virüs yayılarak etkisine devam edebilir. Bu nedenle hastanın izole edilmesi ve diğer kişilerden uzak durması önemlidir.
– İltihabı önleyecek bazı ilaçlar doktor önerisi ile kullanılabilir. Aynı zamanda aspirin de yetişkinlere iyi gelmektedir. Ancak çocuklarda ters etki yaratma riskinden dolayı aspirin kullanılması önerilmez.
– Daha çok sıvı ve yumuşak besinler ile beslenmek gerekir. Çiğneme açısından sorun yaratacak sert besinlerden hastalık süresi boyunca uzak durulması iyi olacaktır.
– Bu dönemde daha fazla sıvı tüketmek hastanın özellikle boğaz ağrılarına iyi gelir.
– Doktor önerisi olmadıkça hiçbir ilaç alınmamalı ve hiçbir tedavi yöntemi bilinmeden uygulanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu