Jerveni Cave Hotel, Kapadokya

UNESCO Dünya Mirası Listesi, eşsiz doğa ile tamamen farklı bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın eşsizliği içinde farklı renkler görmek mümkündür. Bu coğrafyada yaşayan farklı kültürlerin yaşamları, kendine has mimari ve kültürlerini arkalarında bıraktı. Jerveni Cave Hotel, bu kültüre barındırılan ilginç yerlerden biridir.

Nevşehir’e 20 km. Uzaklıkta Ürgüp’ten sadece 5 km uzaklıktaki Sinasos olarak da bilinen Mustafa paşa Köyü, Yunan evleri ve taş işleriyle ünlü bir yer olup, sakin, huzurlu doğasından hiçbir şey kaybetmemiştir. Jerveni Cave Hotel, şehir merkezine yakın Maraş oğlu Köprüsü yakınındaki Mustafa paşa Köyü’nde yer almaktadır.

Yeraltı şehrinin küçük bir bölümü olan otel, sizi mütevazi bir girişin arkasında ağırlayan geniş bir salon olup, şimdi bir otelde olduğunuzu ve tarihin sayfalarında gezinmenizi sağladığını unutuyor. Küçük değişim müzesinde, değişim döneminde birçok değerli eşyalar, kıyafetler, ev eşyaları, değerli belgeler ve haraç sergilenmektedir. Bu bölümde dönemin olaylarıyla ilgili birçok kitap raflarda süslüyor. Bunların arasında otelin sahibi olan Sayın Süreyya Hanım’ın da onun tarafından yazılmış kitapları bulunduğu bir kitaplık var.

Jerveni Butik Otel

Otel adını, dedesinin göç ettiği Jerveni köyünden alır. Jerveni Cave Hotel, modern imkanlar ve ücretsiz Wi-Fi ile donatılmış toplam 10 otantik oda sunmaktadır. Odaların isimleri, Jerven köyünün bağlı olduğu kaleler ve köylerin isimlerinden alındı.
On binlerce yıl öncesine dayanan mağara odalarıyla bugünkü konfor beklentilerinin ötesinde bir oteldir. Otantik tarih dokuları ile dekore edilmiş odalar benzersiz bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Mağara otelinde cave hotel adlı konseptte tasarlanmış çok çekici ve etkileyici bir oda bulunmaktadır.

Jerveni Butik Otel Odaları

Otelin en popüler odalarından biri olan Castor, binlerce yıl önce depo olarak kullanılmıştır. Arpa, buğday ve şarap yemek küplerini barındırmak için hala küçük boşluklar görülüyor. Bugün kaya odasında imza ile karşılaşmak mümkündür. Kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk hamamı deneyimini yaşamak için bir fırsat sunuyor.

Bir diğer favori oda, göç eden göçmenlerden adını alan Drenoveni’dir. Örneğin, yeraltı kentlerinde bulabileceğiniz taşlardan biri Drenoveni odasında. Geçmişte yeraltı yerleşimlerinde savunma amacıyla katları birbirinden ayırmak için cıvata kullanıldı. Bu kapılar, sadece 1-2.5 metre çapında ve 500 kilogram ağırlığa sahip, güvenlik amacıyla içeriden açılmak üzere tasarlanmıştır.

Jerveni Butik Otel Yemek Programı

Her biri farklı bir hikaye bulabileceğiniz odalar, yapısıyla uygun bir şekilde döşenmiştir, ancak konfordan ödün vermezler. Otelde geleneksel yemekler servis eden bir restoran bulunmaktadır. Günlük kahvaltı büfe tarzında sunulmaktadır. Alakart restoranda sığınma hamur işleri ve mülteci mantısı gibi yerel yemeklerin eşsiz lezzetleri sunulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu