İtalya’nın En İlginç Yerlerinden Birisi: Alberobello

Alberobello Tarihi

1300’lü yıllardan bu yana günümüze erişebilen bu kentin mistik havasının yanı sıra o yıllarda halkın kendilerini yaşama karşı koruma güdüleri bugün var olan eserlerin temellerini oluşturmaktadır. İnsanların vergilerden uzak yaşama çabaları Alberobello’nun etrafında var olan karstik araziler bu kent insanları için vergilerden uzaklaşma çabalarını gerçekleştirmiştir. Ev yapımında harç kullanılmaması ve taşların üst üste dizilmesi yöntemi sayesinde halk vergi ödemiyor ve vergi için kontrol için gelindiği zaman ise evler yıkılıyor daha sonra tekrar inşa edilmektedir. Evlerin özellikle çatılarında konik şekillerinin varlığı 14. yüzyılı günümüze kadar getirmiştir.

Alberobello Günümüzdeki Yeri

İtalya’nın güneyinde Itria vadisinde bulunan bu kent sessizliği ve rahatlatıcı etkisiyle oldukça turist çekmektedir. Aja Piccola ve gezilmesi gereken şuan müze olarak kullanılan Trullo Sovrano bulunmaktadır. En tarihi ilgi gören kısım ise Sant ‘Antiono kilisesinin etrafında var olan güllerin güzelliğinin yanında şapel ve çan kulesinin güzelliği etkilenmemek imkansızdır. UNESCO Dünya Mirası listesinde var olan bu kent çok fazla bilinmemekle birlikte etrafında da gezilip görülebilecek kentler bulunmaktadır. Cisternino,Locorotondo, Ostini ve Martina Franca bu yolculuğunuzda güzel rotalar çizmenize yardımcı olacaklardır.

Şarapları Ve Leziz Restoran

İtalya’nın bu samimi kentinde sunulan yiyecek ve içeceklerden en önemlisi ve en şahanesi olan beyaz şarap özenli bir sunumun ardından kavuşacağınız lezzetli bir deneyim olacaktır. 14. yüzyıldan kalan evlerin restoran halini alışı içeride sunulan hizmetler bir yana mekanların büyüsü etkisi altında kalmamak elde değildir.

İtalya’nın güneyinde bulunan bu tarihi dokuda bulunmak isteyenlerin özellikle yaz mevsimini tercih etmeleri tarihi dokuyu hissetmek için en uygun olan zamanlardan biridir. Yaz mevsiminde aralıklı olarak alacağı yağmurla şehrin kokusu güzel bir deneyim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu