İtalya’nın Az Bilinen Köşesi: Itria Vadisi, Puglia (Avrupa)

21 Aralık 2012’de, Maya takvimine göre, dünyanın sonu yaklaştı. Ancak inananlara göre Itrian Vadisi’nin gezegendeki tek güvenli yer olduğunu söylemek doğru olur. Puglia ziyaret etmek için harika bir yerdir. Itrian Vadisi Puglia kasabasının merkezinde yer almaktadır.

Rahat Bir Yaşam

Itrian Vadisi, rahat bir yaşam için dünyadaki en ideal yerlerden biri olabilir. İyon ve Adriyatik denizleri arasında yer alan ve Bari, Brindisi ve Taranto’nun vilâyetlerine yayılmış olan Itrian Vadisi’nde (Valle d’Itria) bulunduğunuz yerde hangi sahile yakın olduğunuzu görebilirsiniz. Murgia olarak bilinen bir kalker platosunda yer alan manzara nehirlerle doludur. Bu jeolojik olay da, Bari kentinin 45 km güney batısında yer alan, Grotte di Castellana olarak bilinen sarkıtlarıyla mağaraları yarattı.

Yeşil Bir Dünya

DoItrian Vadisi’nin peyzajına “trulli” denir. Puglia’ya özgü bir tarzda kalker taşından yapılmıştır. Şirin ve ilginç görünümlü olan trulli, taşlar birbirinin üstüne yerleştirilmiş ve harç kullanılmayan, tarih öncesi bir teknik kullanılarak yapılmıştır. Yuvarlanan, yemyeşil Itrian Vadisi, kuru taş duvarlar ve dar sargı yollarıyla çarpı işaretiyle çaprazlanmıştır. Çevreye zeytin ağaçları ve üzüm bağları hakimdir.

Kentte her menüde göreceğiniz makarna orekchiette veya cavatelli hem küçük şekilde hem de kulak şeklindedir. Bu alandaki tipik yemekler, fave e cicorie selvatiche (yabani hindiba ile geniş fasulye püresi), orecchiette con polpette (domates soslu köfte) ve bomba (domuz eti köftesi) ‘dir. Itrian Vadisi’nin ana şehirleri Cisternino, Alberobello (UNESCO Dünya Mirası alanı), Ostuni, Locorotondo, Martina Franca ve Ceglie Messapica’dır.

Cisternino

Cisternino, Itrian Vadisi’nin çarpıcı manzarasına sahip, beyaz badanalı bir tepenin ortasında yer alan kasabadır. İtalya’nın borghi piu belli (en güzel kasabalar) arasında yer alması ile haklı bir üne sahiptir ve dar dolambaçlı sokaklarla dolu büyüleyici bir centro storico’ya (tarihi merkez) sahiptir.

Alberobello

“Alberobello” kelimesi tam anlamıyla İtalyanca “güzel ağaç” anlamına gelir ve bu meşe ormanı bir zamanlar bölgeyi kaplar. Alberobello, 1996 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Puglia’daki en turistik yer ve tek başına benzersiz olması açısından önemlidir. Güney İtalya’da ziyaret edilecek olağandışı bir yer arıyorsanız, Alberobello’ya gezi yapmaya da kesinlikle değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu