Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları

Isırgan otunun birçok faydası bulunmaktadır. Mesane ve böbrek taşlarının oluşumunun önüne geçmesi ile taşların iyileştirilmesi yer alırken, egzamanın iyileştirilmesinde, dolaşım hastalıkları ile kan rahatsızlıkların iyileştirilmesinde, kabızlığın giderilmesinde, kan yapıcı özelliği, soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde, vücutta oluşan ödemin yok edilmesinde, romatizmal hastalıklar ile gut hastalığının iyileştirilmesi kademelerinde destekleyici olarak yararları bulunmaktadır.

Isırgan Otu Cilt Sağlığını Muhafaza Eder

Kurutulmuş ısırgan yaprakları cilt ve aknelerde bulunan lekelerin iyileştirilmesinde dışarıdan kullanılır. Isırgan otunun yaprakları ve yapraklarının içinde barındırdığı yağlar akne problemi olan tenlerde cilt toniği olarak kullanılır, bunun yanında yara lekelerini gidermek için de tesirli bir metottur.

Isırgan otunun yaprakları aynı zamanda egzama ve su çiçeğinden kaynaklanan hastalıkları ve böcek ısırması gibi sorunları giderir. Isırgan otunun yaprakları özbeöz yağ ile karıştırılarak zarar görmüş olan bölgeye tatbik edilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Isırgan Otu

Isırgan otunun idrar söktürücü hususu vardır. Küçük ebattaki taşları, mesane problemlerini hatta böbrek taşlarını dökme özelliği vardır. Bunun yanı sıra dizanteri ve ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Isırgan Otu Saç Dökülmesini Engeller

Isırgan otu kullanılarak saç kaybının engellenmesi çok eski bir iyileştirme yöntemidir. Isırgan yapraklarının kaynatılarak saçların o su ile yıkanması saçların dışarıdan desteklenmesine yardımcı olur. Başkaca bu işlem kafa derisi sağlığını da muhafaza eder, ısırgan otu çayı ise dışarıdan yapılan bu işleme içeriden destek olarak çok daha etkili neticeler almanızı sağlayabilir. Bundan dolayı saçların ısırgan otu yapraklarının yıkanması ve ısırgan otu çayının içilmesi saç dökülmesi problemini yok edebilir.

Kadın Hastalıklarına İyi Gelir

Düzenli olarak ısırgan otu tüketmenin kadın rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenmekle birlikte menopoz sancılarını yatıştırıcı özelliği de vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu