İsfahan da Gezilecek Yerler

İsfahan, İran’ın turizm potansiyeli en yüksek yerleşim yeridir. Burada Fars mimarisine özgün bahçeleri, önemli İslami eserleri, pazarları gezebilir, İran kültürüne yakından tanıklık edebilirsiniz. Tarihi çarşılarını gezerken geçmişten günümüze yolculuk yapabilirsiniz. İsfahan’da UNESCO tarafından koruma altına alınan birçok eser görmeniz mümkün. Bunların yanı sıra ise Selçuklu ve Safevi camilerini görebilir, köprü ve meydanların mimari dokusunu yakından inceleyebilirsiniz.

İmam Meydanı

Dünyanın sayılı geniş alanları arasında yer alan İmam Meydanı İsfahan’nın kalbi konumundadır. Safevi hükümdarı Şah Abbas tarafından yapılmıştır. Günümüzde de UNESCO tarafından koruma altındadır. Mimarisi ve büyüleyici güzelliği ile birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İmam Cami

İmam Meydanın güney kısmında yer almaktadır. 1598-1611 yılları arasında inşa edilmiştir. İran mimarisinin en güzel örnekleri arasındadır.

Ali Gapu Sarayı

Safevi hükümdarı Şah Abbas tarafından 17. yüzyılda yaptırılmıştır. İmam Meydanı’nın batısına yer alır. Şah Abbas o dönemde önemli misafirlerini ağırlamak için 7 katlı bu sarayı inşa etmiştir.

Kaisareia Kapısı

İmam Meydanı’nın kuzeyinde yer alan bu görkemli kapı, şehrin gözde kapalı çarşılarından birisidir. Bu kapalı çarşıda İran’a özgü halılar, yöresel sanatlar, bakır ve oyma sanatları ile yapılan ürünleri bulabilirsiniz. Aynı zaman da İran kültürüne ait çeşitli baharatları da bulabilirsiniz.

Çehel Sütun Müzesi

1647 yılında tamamlanmış olan saray Çehel Sütun bahçesi içerisinde yer almaktadır. Her tarafı ağaçlar ile çevirili olan bu sarayı büyük bir havuz tamamlamıştır. 20 sütundan meydana gelmiştir. Ancak bu 20 sütun havuza 40 sütun gibi yansıdığı için adı Farça da Kırk Sütun anlamına gelen Çehel Sarayı olarak adlandırılmıştır. Bu sarayın tavanlarını ve duvarlarını süsleyen zengin simgelerde göze çarpan olağanüstü mimari süslemelerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu