İş Kazalarına İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kaza insan hayatının olmazsa olmazlarından biridir. Her an her yerde insanların başına kaza gelebilir. Önemli olan bu kazalara karşı hazırlıklı olmaktır. Özellikle iş yerlerinde çalışanların başına gelen iş kazalarına yönelik hazırlık oldukça önemlidir. İş kazalarına yönelik olarak verilecek ilk yardım eğitimi de bu noktada oldukça önemli görülmektedir. Kaza ortaya çıktığında yapılacak ilk yardım daha sonra ortaya çıkabilecek olası tehlikelerin önüne geçebilecektir.

İlk Yardım Nedir?

Hasta ya da yaralı kişiye doktor gelene kadar yapılan müdahaleye ilk yardım denir. İlk yardımda ilaç kullanılmaz. İlk yardım bu noktada üç önemli ögeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar teşhis, tedavi ve taşımadır. Bu ögeler ilk yardımın 3T kuralını oluşturmaktadır. Bu üç önemli öge ilk yardımın amacını oldukça net bir şekilde ortaya koymaktadır. Kazazedenin durumu teşhis edildikten sonra tedavisi yapılır ve en sonunda taşıma işlemi gerçekleştirilir.

İş Kazalarında ilk Yardım Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş kazası meydana geldiğinde ilk yapılması gereken şey sakin ve telaşsız olmaktır. Solunum kontrol edilir ve solunum durmuşsa suni teneffüs yapılır. Kanama varsa durdurulmaya çalışılır. Kazazede şok içerisinde ise mümkün oldukça az hareket ettirilmelidir. Kazazedeye sakinleştirici şekilde yaklaşılması etrafındakilerde aynı şekilde sakin hale getirilmelidir.

Etraftakilerin kalabalık yapması, kazazedenin oksijen alımının önüne geçmemesi nedeniyle engellenmelidir. Kazazede yalnızca gereği ölçüsünde soyulmalı daha fazla soyulmamalıdır. Son olarak kazazede olabildiği ölçüde hızlı bir şekilde hastaneye ve doktora ulaştırılmalıdır.

İş kazaları her iş yerinde ortaya çıkabilmektedir. İşin türü ve kazanın şiddetine göre kazazedede meydana gelecek yaralanma değişebilmektedir. Bu ölçüye bağlı olarak da ilk yardımda uygulanacak tedavi yöntemi değişmektedir. İlk yardım bu noktada tedavinin ilk basamağı olması sebebiyle hayat kurtarıcı olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu