İrem Bağları (Bağ-ı İrem) Şiraz, İran (Ortadoğu)

Bahçe sanatlarında usta olan bu şehrin en nadide bahçelerinden biridir İrem Bağı. Kaçar Hanedanı mensuplarından Muhammed Ghori’nin isteğiyle mimar Üstat Muhammed Hassan’a yaptırdığı saray ve etrafını kaplayan yüzlerce çeşit çiçek ve bitkilerle kuşanan bir bahçedir. Şiraz kent geleneğinde doğayı sevdiğini kanıtlar niteliğinde yaptığı bahçelerin geçmişi, Selçukluların o topraklara sahip olduğu yıllara kadar uzanıyor.

Bahçenin ön cephesinde 19.yüzyıla ait çiniler bulunuyor. Hafız ve Sadi gibi İran Edebiyatı’nın güzide şairlerinin de şiirleri ön cephedeki çinileri süslüyor. Ayrıca Yusuf ve Züleyha, Ferhat ile Şirin tasvirleri de bulunuyor. Kendine has üslubuyla bahçe düzenleme sanatlarının ustası İran; havuzların ve envai çeşit çiçeklerin dışında, sadece Şiraz’da yetişen servigiller familyasının üyesi olan servi naz ağaçlarını da bulunduruyor. 300 yılı aşkın yaşa sahip bu ağaçlar adeta görsel şölen oluşturuyor. İrem Bağı, Şiraz’ın tam merkezinde yer alıyor. Dünyadaki cennet olarak tasvir edilen İrem Bağı’nın yönetimi Şiraz Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

İrem Bağı Neden Yapıldı?

İrem Bağı, Yemen’de kurulan bir bahçenin devamı niteliğindedir. Yemendeki kurulma nedeni İrem Bağı’nın Kuran’da anlatılıyor olmasından kaynaklanıyor. Büyük çiçek bahçeli köşklerin bulunduğu, akarsuların ve derelerin aktığı, ağaçların olduğu bir bağ oluşturmak isteyen Şeddad Bin Âd, kendi yapay cennetinin, İrem Bağı’nın inşasını sağladı. Selçuklular döneminde de bu bağın benzeri kuruldu ve adını da Yemen dolaylarında yapılan bu bağdan alıyor.

Onlarca dönüm arazi üzerine yapılmış olan İrem Bağı’nda 700 farklı çeşit bitki ve ağaç türü ile bezenmiştir. İrem Bağı’nda dünyanın dört bir yanında hangi bitki yetişiyorsa bu bitkinin bir tanesi İrem Bağı’na getirilir. İklim şartlarına uyum sağlayan bitkiler burada yaşamaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu