İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler Mi?

İnsan vücudu birçok organdan meydana geliyor. Bu organların kendisine göre farklı özellikleri söz konusudur. Bu organlardan birisi olan karaciğer de birçok organ da olduğu gibi insan vücudu için önemli fonksiyonları yerine getiriyor. Karaciğer, vücut için şeker düzeyini kontrol eden alınan besin ve gıdaların dengeli bir şekilde vücut içerisine dağılımını sağlayan önemli bir organ olarak dikkat çekiyor. Karaciğerin en önemli özelliklerden birisi sürekli olarak kendisini yenilemesidir.

Karaciğer hastalıkları nedeni ile yapılan karaciğer ameliyatlarında karaciğer için herhangi bir parça alınması gerektiğinde bu işlemin yapılmasından bir süre sonra karaciğer kendisini yenileyerek eski haline gelebiliyor. İnsan vücudunda kendisini yenileyen tek organ karaciğer olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle karaciğer operasyonlarında kişilerin hayati konularda yaşayabilecekleri sıkıntılarda yapılacak karaciğer operasyonları sonrada karaciğer konusunda herhangi bir eksiklik yaşanmamaktadır.

Karaciğer Kendisini Nasıl Yeniler?

Karaciğerdeki hücre yapısı ve sayısı da karaciğeri diğer organlardan önemli farklardan birisi olarak dikkat çekiyor. Karaciğerdeki hücrelenme yapısı kendisini yenileyen özelliklere sahip olmasından dolayı karaciğerdeki herhangi bir kayıp sonrasında belli bir süre sonra kendisini yeniden toparlama evresine girerek sağlıklı karaciğer işlevlerinin yerine getirilmesi gerekiyor.

Sağlıklı Karaciğer İçin Yapılması Gerekenler

Karaciğerin sağlıklı olarak işlevlerini yerine getirmesi için sağlık konusunda bir takım kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle alkol ve sigara tüketiminin asgari düzeye indirilmesi hatta hiç içilmemesi karaciğer sağlığı açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor. Karaciğer için dikkat edilmesi gereken bir başka özellik de şeker düzeyinin vücuda dengeli bir şekilde alınmasıdır. Çünkü fazla şeker karaciğeri yorduğundan karaciğerin işlevlerinde bozulmalara neden olduğu için karaciğerin bağlantılı olduğu diğer organları da olumsuz yönde etkileyerek çeşitli sağlık sorunlarının baş göstermesine neden oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu