İneklerin Özellikleri Nelerdir?

Günlük olarak sütünden faydalandığımız ineklerin birçok özellikleri bulunmaktadır. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ineklerin özellikleri nelerdir konusunda sizlere ve merak edenlere bilgiler sunalım.

İşte İneklerin Özellikleri Şunlardır;

 • İnekler hemen erişkinlik sürecine girmemektedirler. İnekler 2 ila 2,5 yaş aralığında erişkinliğe erişmektedirler.
 • İneklerin erişkin olanlarında ortalama ağırlık 500 kg civarıdır.
 • İneklerin yaşam süreleri fazla uzun değildir. İnekler ortalama olarak 25 ila 30 yıl arasında yaşayabilmektedirler.
 • İneklerde yeni dünyaya gelenlere buzağı sonraki dönemde düve ve gebelik dönemi sonrasında ise inek adı verilmektedir.
 • İneklerin erkek olanlarına öküz, tosun ve boğa ismi verilmektedir.
 • İneklerin en belirgin özelliklerinden biri de yıllık olarak oldukça yüksek miktarlarda süt vermeleridir. İnekler yılda ortalama olarak 15.000 ila 25.000 gk arasında süt verimi gerçekleştirmektedir.
 • İneklerin süt verimi açısından en uygun oldukları dönemler ise 5 ve 6 yaş aralığıdır.İnekler bu yaş aralığında oldukça yüksek verimli süt vermektedirler.

İnekler Ne İle Beslenmektedirler?

İneklerin beslenmesi saman ve ot karışımlı olan yoğun yemlerdir. Özel vitaminler ve bazı besleyici mineraller içeren küspe ve tahıl karışımlı besinlerle de beslenmektedirler. İneklerin beslenmesi genel olarak bu yönde olmaktadır. Bazı ülkelerde daha farklı besin ürünleri ile de beslenebilmektedirler.

İneklerin Ülkemizde En Fazla Beslenildiği Bölgeler Hangileridir?

Ülkemiz inek besimi alanında oldukça ün yapmıştır. Özellikle iklim şartlarının ve yeryüzünün büyük baş hayvan besiciliğine uygun olması beraberinde ineklerin ülkemizin bazı bölgelerinde çokça beslenilmesinin önünü açmıştır. İneklerin ülkemizdeki en fazla beslenildiği bölgeler ise en başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi bölgelerinde çokça beslenilmektedir. Ayrıca Karadeniz ve Akdeniz Bölgesinin de birçok yörelerinde beslenilmektedirler. Özetle inekler ülkemizin hemen her ilinde beslenilmektedir.

İneklerin Irkları Nelerdir?

İneklerin beslenmesi hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de ineklerin ırkları hakkında bilgiler sunalım. İnekler kendi içerisinde farklı ırklara ayrılmaktadırlar. İneklerin ırkları ise şunlardır;

 • Yerli Güney Anadolu ırkı: Daha çok Çukurova kesiminde yetiştirilen bu inek ırkı genellikle kırmızı etinden faydalanmak amacıyla yetiştirilmekte ve erişkinliğe ulaştıktan sonrasında kesilmektedir.
 • Jorsey ve holstein türü: Ülkemizde de bulunabilen bu inek türleri daha çok sağmalık amacıyla beslenilmektedirler.
 • Angus, şarole, limuzin, piedmontase, Belçika mavisi türü: İneklerin bu türleri ise daha çok etlerinden faydalanmak amacıyla beslenilmektedirler. Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkelerinde en fazla beslenilen inek türlerindendirler.
 • Montofon, simentol ırkı: İneklerin bu ırkı ise hem etleri hem de sağmalık amacıyla beslenilmektedirler. Ülkemizde özellikle montofon ırkı bolca beslenilmekte ve Kurban Bayramında hayvan pazarlarında satışa sunulmaktadırlar. Montofon ırkının ayrıca en belirgin niteliklerinden biri de etinin harika lezzetli olmasıdır. Dolaysıyla inek ırkları arasında en fazla tercih edilen ırklardandır.

Görüldüğü üzere ineklerin kendi içerisinde birçok farklı ırkları bulunmaktadır. İneklerin ırkları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra ineklerin özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde günümüzde çokça merak edilen konulardan olan ineklerin özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere faydalı olabilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu