İnatçı Burun Akıntıları Nasıl Önlenir?

Burun Akıntısına Ne Sebep Olur?

Burun akıntıları çoğu zaman insanların başına dert olmuştur. Özel günlerde, sınav esnasında veya bir toplantıda sürekli olan burun akıntılarını o günün kötü geçmesine sebep olacaktır. En başlı sebebi grip nezle ve sinüzittir. Eğer bunlardan birisi sonucunda burun akıntınız varsa vücutta halsizlik kaslarda yorgunluk ve baş ağrısı gibi belirtiler görülecektir. Bu belirtiler yoksa burun akıntısının geçmesi daha kısa sürede olacaktır. Genç bireylerde burun akıntısı daha sık karşılaşılan bir problemdir. Genç bireylerin kan damarlarının septum tarafından buruna giden kıkırdak yapısı oldukça incedir. Bu yapı kırılgandır. Burun yıkarken ve temizlerken uygulanan basınç septuma zarar verebilir. Zarar vermesi sonucunda burun akıntısı yaşanır. Orta yaş ve yaşlı bireylerde ise septuma giden kıkırdak yapıya zarar vermek zordur. Çünkü kıkırdak yapı çok ince değildir ve gençlere göre burun kılları daha fazladır.

Burun Akıntılarını Önlemek

Sinüzit grip ve nezle olan bireyin C vitamini alımını artırılmalıdır. Burun içine vazelin sürülüp vücuttaki mikrobu daha hızlı atılması sağlanmalıdır. Burun spreyleri kullanmak mikropların daha hızlı atılmasını sağlayarak inatçı burun akıntısının kısa sürede kesilmesini sağlayacaktır. Hasta değilsiniz sadece burun akıntısı varsa;

Burun içi nemli tutulmalıdır.
Burun kılları sık arayla kesilmemelidir.
Kan sulandırıcı ve aspirin gibi hapların kullanımı sınırlandırılmalıdır.
Oda nemi kontrol edilmelidir. Nemin Çok veya az olmamasına dikkat edilmesi gerekir.
Oda çok sıcak ise derecesi düşürülmelidir.
Ev veya ofis temizliğine dikkat etmek gerekir. Havada uçuşan tozların temizlenmesi sağlanmalıdır.

Kronik Sinüzit Sonucu Burun Akıntısı Nasıl Önlenir?

Kronik sinüziti olan bireyin kış ve sonbahar aylarında duştan hemen sonra dışarıya çıkmaması gerekir. Hacamat tedavisi sinüzit olan bölgeye yapılması sinüziti azaltır ve burun akıntısı önlenmiş olur. Bir diğer yöntem de sülük tedavisidir. Bu tedaviler de baş ağrısı da burun akıntısı kadar önlenmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu