İmam Meydanı, İsfahan (Ortadoğu)

İran’ın İsfahan kentinde bulunan İmam Meydanı, kentin en önemli turistik merkezlerinden biri olmakla birlikte, İranlılar için de sıradan bir meydan olmanın dışında bir aktivite ve yaşam alanıdır. 508 metre uzunluğu, 160 metre genişliği ve 89.600 metrekare yüz ölçümüyle dikdörtgen şeklinde olan İmam Meydanı, Dünya’nın en büyük ikinci meydanıdır.
İsfahan’ın kalbi olan bu meydanın ortasında, Rıza Şah Pehlevi’nin eseri olan ve İran topraklarının bereketini simgeleyen büyük bir havuz bulunmaktadır. Önceleri, “Dünya’nın süsü, nakışı” anlamına gelen “Nakş-ı Cihan Meydanı” olarak bilinen meydan, İran İslam devriminden sonra İmam Humeyni’ye ithafen İmam Meydanı olarak günümüzdeki gibi isimlendirilmiştir.

Şah’ın ve Halkın Buluştuğu Nokta Olmuştur

Safevi Devleti’nin başkentini 1598 yılında Kazvin’den İsfahan’a taşıyan hükümdar Şah Abbas, 1602 yılı itibariyle imar projeleri kapsamında İmam Meydanı’nı inşa ettirmeye başlamış ve meydan 1629 yılında tamamlanmıştır. O dönemlerde Şah ve halkın buluşma yeri olan meydanın etrafı da önemli yapılarla çevrilidir.

Meydanı çevreleyen bölümler, el sanatları ürünlerinin, İran halılarının, bakırcıların, aynacıların ve daha bir çok alışveriş dükkanının bulunduğu kapalı çarşı biçiminde dükkanlardan meydana gelmektedir. Günümüzde herkese açık olan çarşı, tarihte haftanın 1 günü yalnıza kadınlara açılmıştır.

Meydanın İçinden Dışarıdaki Yapılar Görülmemektedir

İnce ve titiz bir mimariyle inşa edilen İmam Meydanı’nın içindeyken, dışarıdaki herhangi bir yapı görülememektedir. Meydanın doğu kısmında, Şah Abbas’ın kayınpederi için yaptırdığı “Şeyh Lütfullah Camii”, batı kısmında, Safevi Devleti’nin siyasi gücünü simgeleyen, etkileyici bir yapı olan 48 metre yüksekliğindeki “Ali Kapu Sarayı” ve güney kısmında da muhteşem çinilerle bezeli “İmam Camii” olmak üzere üç önemli yapı bulunmaktadır. Meydanın kuzey kısmında ise, İsfahan kapalı çarşısına açılan “Keisaria Kapısı” yer almaktadır. İsfahan’a gelen turistlerin de en önemli ziyaret merkezi olan İmam Meydanı, doğusundaki Şeyh Lütfullah Camii ile birlikte 1979 yılından beri UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yeri almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu