İdrar Niçin Kaçırılır, Tedavisi Mümkün Müdür ?

Günümüzede birçok insan görülebilen bir rahatsızlık olan idrar kaçırmanın birden çok, çeşitli sebebi mevcuttur. Fakat tedavil edilemez bir rahatsızlık değildir, tedavi yöntemleri de mevcuttur. Öncelikle bu hastalığa yol açan sebepler üzerine biraz duracağız, sebepleri anlattıktan sonra bu rahatsızlığın tedavisinin nasıl olduğuna geçeceğiz.

İdrar Kaçırma Nedenleri:

-Yaş ilerledikçe idrar tutma özelliğinde azalma meydana gelir. İleri yaş gruplarında, mesanenin alt kısmında bulunan ve kasılarak idrar tutmayı sağlayan bu kaslarda, işlevsizlik, kasların fazla kasılmama durumu meydana gelir.

-Kilo fazlalığı, obezite rahatsızlığı da idrar tutmayı olumsuz yönde etkiler, meshane fazla genişleyeceği için, idrarı tutmamamızı sağlayan kaslarda olumsuz yönde etkilenir.

-Genetik faktörlerde önemlidir.

-Kabızlık rahatsızlığı idrar kaçırmaya yol açabilecek bir rahatsızlıktır.

-İdrar yolu enfeksiyonları, kadınlarda sistit olarak geçen meshane iltihabı gibi rahatsızlıklar idrar kaçırmanıza yol açabilir.

-Kadınlarda vajinal rahatsızlıklar, enfeksiyonlar.

-İdrar yolunda oluşan taşlar ve tümörlerde idrarı tutmanızı olumsuz yönde etkiler.

-Erkeklerde görülebilen prostat büyüme rahatsızlığı da olumsuz bir etkiye sahiptir.

-Sinir sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar.

-Kadınlarda idrar borusunda(üreter) meydana gelebilen rahatsızlıklar.

-Kas gevşetici, idrar sökücü, depresyon ve tansiyon ilaçları da idrar kaçırımına yol açabilir.

Peki tedavisi nedir?

-Egzersizler yapılabilir, yapılan bu egzersizlerin olumsuz bir etkisi yoktur. Tabi ki bir uzman eşliğinde, uzman tavsiyeli ile yapılır bu egzersizler.

-Egzersizleri aşan bir durum söz konusu ise cerrahi tedaviye başvurulur. Son araştırmalara göre idrar kaçırmaya yol açan asıl sebep pelvis tabanında bulunan kas dokusunun yetersiz olmasıymış. Bu araştırma sonucu sonrası ise meshaneyi yukarı kaldırma ameliyatları yapılmaya ve olumlu sonuçlar alınmaya başlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu